V Nitre sa konalo provinciálne zhromaždenie rehole verbistov. Zúčastnili sa ho takmer všetci verbisti pôsobiaci na Slovensku a v Čechách. Verbisti Slovenskej provincie sa stretávajú každoročne vždy 1. mája, tohtoročné malo slávnostnejší charakter, nakoľko svoj úrad prevzalo nové provinciálne vedenie na roky 2026 – 2029.
Generálny predstavený SVD, páter Anselmo Ricardo Ribeiro, SVD, spolu so svojou generálnou radou, menoval na ďalšie obdobie za provinciálneho predstaveného pátra Mareka Vaňuša SVD. Za viceprovinciála bol menovaný páter Pavol Hudák SVD, za admonitora páter Thomas Tulung SVD a za členov rady pátri Ján Halama SVD a Pavol Baláž SVD.
Po svätej omši sa prítomní verbisti stretli na spoločnej schôdzi, kde diskutovali o pastoračných úlohách, rehoľnom prežívaní zasväteného života v praxi a službe v misiách. Stretnutie sa skončilo spoločnou modlitbou a obedom.
V dňoch 28.-29. apríla sa v Badíne konalo 13. zhromaždenie Konferencie vyšších rehoľných predstavených na Slovensku (KVRPS). Do Domu Xaver sa zišlo spolu 56 členov KVRPS, resp. ich delegovaných zástupcov – z toho 33 zo ženských reholí a 23 z mužských reholí.
Pozvaným prednášajúcim prvý deň stretnutia bol kňaz Matúš Reiner, tajomník Rady pre mládež a univerzity pri KBS. Na základe ankety, do ktorej sa zapojilo viac ako šesťtisíc mladých, ponúkol užitočné pohľady do života tínedžerov a ich vzťahu k duchovnému životu, a priniesol podnety do angažovania sa v pastorácii mládeže.
Druhý deň stretnutia priniesli výzvy z oblasti zdravotníctva a duchovnej služby jezuita Ján Ďačok a lekár Jozef Glasa, obaja odborní členovia subkomisie pre bioetiku v rámci Rady KBS pre zdravotníctvo.
Členmi KVRPS sú vyšší rehoľní predstavení zo 44 ženských a z 29 mužských reholí pôsobiacich v SR. Dovedna ide o 74 členov – vyšších rehoľných predstavených, z toho 45 žien a 29 mužov (1 ženský rehoľný inštitút má v SR súčasne dve vyššie predstavené – generálnu a provinciálnu predstavenú).
Počas XII. provinciálnej kapituly Krakovskej provincie Rádu bosých karmelitánov, ktorá sa v týchto dňoch koná v poľských Wadoviciach, si rehoľníci v stredu 15. apríla zvolili nové vedenie. Do užšieho vedenia provincie sa dostal aj zástupca zo Slovenska.
Za provinciálneho predstaveného bol zvolený o. Albert Wach. Členmi jeho rady sa stali o. Przemysław Pliszczyński (prvý radca a vikár provinciála), o. Andrej Valent (druhý radca – spolubrat zo Slovenska), o. Marek Śleziak (tretí radca) a o. Sylwester Rzepecki (štvrtý radca).
Za sociusa na Generálnu kapitulu zvolili účastníci o. Tadeusza Floreka (bývalý provinciál), ktorého zástupcom bude o. Grzegorz Tyma (bývalý vikár provinciála). Počas rokovania vo štvrtok 16. apríla boli zároveň zvolení priori kláštorov v Krakove, Czernej, Vadoviciach, Lubline, Przemyśli a v meste Munster v USA.
Kapitula, ktorá prebieha pod heslom „Zjednotení v Bohu na ceste k budúcnosti“, je venovaná reflexii nad aktuálnymi výzvami provincie a rozlišovaniu jej ďalšieho smerovania v kontexte znamení čias. Pracovné stretnutie vyvrcholí v utorok 21. apríla.
Rád bosých karmelitánov je kontemplatívno-apoštolská rehoľa, ktorá spája vnútornú (rozjímavú) modlitbu s apoštolátom podľa potrieb Cirkvi. Na Slovensku pôsobia bratia bosí karmelitáni v komunitách v Starých Horách, Banskej Bystrici a na Lorinčíku pri Košiciach.
Viac o rehoľnej rodine bosých karmelitánov na Slovensku nájdete na stránkach www.bosikarmelitani.sk a www.ocds.sk.
Zdroj: TK KBS / Bratia bosí karmelitáni na Slovensku
Predsedovia Konferencií vyšších rehoľných predstavených Európy v týchto dňoch od 20. – 25. apríla 2026 zasadajú v chorvátskom meste Marija Bistrica na Valnom zhromaždení svojej Únie (UCESM). Konferenciu vyšších rehoľných predstavených na Slovensku na stretnutí zastupujú predseda KVRPS br. Miroslav Kulich, OFM Cap a sestra Renáta Jamborová, SSS.
Nosnou témou stretnutia je Rehoľný život a kultúry: dôsledky pre náš život a naše poslanie. Medzi pozvanými hosťami sú sr. Simona Brambilla, prefektka Dikastéria pre zasvätený život a spoločnosti apoštolského života, páter Hans Zollner, br. Lluís Oviedo, o. Peter Claver Narh a pani Claire Jonard.
Počas zhromaždenia slávil so zasvätenými liturgiu Mons. Zdenko Križić, arcibiskup diecézy Split-Makarska a Mons. Marko Kovač, pomocný biskup Záhrebu.
Valné zhromaždenie má aj volebnú časť nového vedenia UCESM, ktorá bude zajtra, 24. apríla 2026.
Správu zo stretnutia nájdete vo štyroch svetových jazykoch na ucesm.net.
Na svetlý piatok po Pasche 10. apríla 2026 vladyka Milan Lach SJ, bratislavský eparchiálny biskup, vymenoval otca Miroslava Bujdoša CSsR za nového protosynkela – generálneho vikára Bratislavskej eparchie.
Miroslav Bujdoš CSsR má 42 rokov, je 16 rokov kňazom. Narodil sa 28. februára 1984 a pochádza zo Stropkova. Po maturite na Gymnáziu sv. Jána Zlatoústeho v Humennom vstúpil v roku 2002 do Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa; v roku 2009 zložil doživotné rehoľné sľuby.
V rokoch 2002 – 2010 študoval filozofiu a teológiu na Pápežskej univerzite Jána Pavla II. v Krakove a Tuchove. Kňazskú vysviacku prijal 23. mája 2010 v Bazilike minor Zoslania Svätého Ducha v Michalovciach. Najprv pôsobil vo farnosti Matky Ustavičnej Pomoci v Starej Ľubovni ako kaplán.
V roku 2015 bol vymenovaný za viceprovinciálneho ekonóma a člena komunity redemptoristov v Michalovciach. V rokoch 2015 – 2017 absolvoval školu formátorov v Krakove. Po celý čas od kňazskej vysviacky pracoval ako misionár v rámci tzv. „ľudových“ farských a školských misií a bol zodpovedný aj za pastoráciu povolaní. Je spoluzakladateľom projektu Misie na školách.
V rokoch 2019 – 2022 absolvoval štúdium na Pápežskej Alfonziánskej akadémii (Academia Alfonsiana) v Ríme, ktoré úspešne ukončil a dosiahol titul licenciát z morálnej teológie.
Od januára 2023 je viceprovinciálnym predstaveným (protoihumenom) michalovskej viceprovincie redemptoristov. So súhlasom generálneho predstaveného P. Rogéria Gomesa CSsR v Ríme bol Miroslav Bujdoš CSsR vymenovaný za protosynkela – generálneho vikára. V 18. ročnej histórii Bratislavskej eparchie je o. Miroslav Bujdoš CSsR jej druhým protosynkelom; v tomto úrade vystriedal o. Vladimíra Skybu (2008 – 2026).
M. Bujdoš ovláda taliansky a poľský jazyk, dorozumie sa aj ukrajinsky.
Terminologická poznámka
Protosynkel je v zmysle CCEO (porov. kán. 245 – 251) najbližším spolupracovníkom biskupa a jeho úlohou je pomáhať eparchiálnemu biskupovi v riadení celej eparchie (kán. 245); môže vydávať rozhodnutia a opatrenia, pokiaľ nie sú vyhradené priamo biskupovi; zastupuje biskupa v jeho neprítomnosti alebo na základe poverenia; dohliada na fungovanie jednotlivých cirkevných inštitúcií a duchovenstva.
Protosynkela vymenúva eparchiálny biskup a patrí mu tá istá riadiaca moc ako eparchiálnemu biskupovi (kán. 248). Protosynkel vykonáva výkonnú moc v mene biskupa v celej eparchii (podobne ako generálny vikár v latinskej cirkvi).
Protosynkel (lat. protosyncellus) je v práve latinskej cirkvi (Kódex kánonického práva) generálny vikár. V práve východných cirkví je to hierarcha, ktorý z poverenia eparchiálneho biskupa a v jeho mene uplatňuje výkonnú moc. Protosynkel svoju autoritu uplatňuje spravidla na území celej eparchie. (kán. 245).
Na tohtoročnú Veľkonočnú nedeľu pripadá 85 rokov odo dňa, keď bola oficiálne zriadená Slovenská provincia sestier Congregatio Jesu. Podľa predchádzajúceho názvu boli sestry známe ako Inštitút Preblahoslavenej Panny Márie – IBMV. V novembri 2025 sa do Congregatio Jesu včlenilo IBVM (Loretské sestry) a spoločne tvoria jedno spoločenstvo. Kongregácia má približne 1 800 členiek a pôsobí v 25 krajinách.
Congregatio Jesu (vtedajšie IBMV) pozval na Slovensko v roku 1882 vtedajší košický biskup Dr. Konštantín Schuster, ktorý je zároveň zakladateľom prvého domu „Sancta Maria“ na Konštantínovej ulici v Prešove. Prvé sestry prišli do Prešova zo St. Pöltenu v Rakúsku.
V roku 1940 sa v Ríme stretol vtedajší slovenský provinciál Spoločnosti Ježišovej, P. Rudolf Mikuš, s generálnou predstavenou IBMV Damascénou Stegmüllerovou a tlmočil jej prosbu vtedajšej predstavenej najväčšej komunity IBMV Sancta Maria v Prešove, Margity Absolonovej, o zriadenie Slovenskej provincie. Generálna predstavená navštívila Prešov v roku 1941. V tom istom roku bola dňa 5. apríla 1941 dekrétom zriadená Slovenská provincia IBMV a za prvú provinciálnu predstavenú bola vymenovaná Margita Absolonová, ktorá bola uvedená do úradu 17. apríla 1941.
V tom čase mala Slovenská provincia už tri domy. Spomínanú komunitu Sancta Maria, ku ktorej bola pridružená budova rozvíjajúceho sa slovenského gymnázia, ktoré viedli sestry od roku 1940, a už fungujúca výrobňa hostií. Od septembra 1937 existovala menšia komunita v Piešťanoch, kde sestry otvorili a viedli súkromnú obchodnú školu až do roku 1950, kedy bola jej činnosť násilne zastavená. V roku 1939 založili tretí dom v Považskej Bystrici, kde vyučovali náboženstvo a iné predmety na základnej i meštianskej škole. Neskôr pribudli komunity vo Varíne a v Lučenci.
Dnes má Slovenská provincia Congregatio Jesu 137 členiek, ktoré pôsobia na Slovensku prevažne v edukačnej a sociálnej sfére, venujú sa duchovnému sprevádzaniu a dávaniu ignaciánskych duchovných cvičení. Okrem toho má Slovenská provincia tri komunity v Čechách, tri misijné komunity na Ukrajine a jednu komunitu vo Viedni. Sestry prežívajú celý rok vo vďačnosti Pánovi a výročie zriadenia Slovenskej provincie spoločne oslávia ďakovnou sv. omšou v nedeľu 7. júna 2026 v Konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove a na jesennom stretnutí provincie v Badíne. Pripravuje sa vydanie monografie História CJ, ktorá mapuje rehoľu v jej začiatkoch na území dnešného Slovenska (1880 – 1950).
V dňoch 10. – 12. apríla 2026 prebehlo v tomto školskom roku druhé stretnutie Internoviciátu v Centre Božieho milosrdenstva u pallotínov v Spišskej Novej Vsi – práve cez víkend, keď celá Cirkev slávila sviatok Božieho milosrdenstva.
Zúčastnilo sa ho päť noviciek, päť novicmajsteriek, organizátorka a prednášajúca sestra Miroslava Martina Lukčiková, CJ. Témou stretnutia bola: Práca s emóciami, cesta k ich uzdraveniu.
Sestra Miroslava nás počas prednášok obohatila svojimi vedomosťami i skúsenosťami z praxe, zadala úlohy pre osobnú reflexiu aj k spoločnému zdieľaniu a tiež nám venovala svoj čas na osobné rozhovory, ktoré magistry aj novicky uvítali. Počas poobedného oddychu v sobotu sme si vybehli do Levoče na Mariánsku horu, kde sme sa pomodlili svätý ruženec.
Spoločenstvo sme prežívali pri modlitbe i pri rekreácii. Tiež sme prijímali milosti vo svätyni Božieho milosrdenstva s pútnikmi počas Korunky Božieho milosrdenstva, v sobotu vo vigilijnej svätej omši, počas Taizé modlitieb i pri samotnej odpustovej svätej omši v nedeľu.
Zo stretnutia sme odchádzali povzbudené z daru sesterského internoviciátneho spoločenstva a naplnené vďačnosťou voči Pánu Bohu za dar jeho milosrdenstva.
Vážení spolubratia, drahé sestry, drahí priatelia v kňazskej a zasvätenej službe,
vyzrievanie v oblasti citov a vzťahov nie je niečo, čo sa končí dňom našej vysviacky alebo rehoľnej profesie. Naopak, je to celoživotná cesta, na ktorej sa v každom veku učíme novým spôsobom, ako milovať a ako byť vnútorne slobodní. Integrácia citového života a každodenná realita nášho povolania nie sú len východiskovým bodom, ale samotným procesom nášho ľudského a duchovného rastu.
Radi by sme vás preto pozvali na výnimočné formačné podujatie, ktoré organizujú Saleziáni don Bosca v spolupráci s Konferenciou vyšších rehoľných predstavených (KVRPS).
Naším hosťom bude brat John Mark Falkenhain, OSB, benediktínsky mních a psychológ z USA, ktorý sa dlhodobo venuje počiatočnej formácii a sprevádzaniu kňazov a rehoľníkov na ceste k vnútornej celistvosti.
Seminár „Ako milovať a žiť v celibáte“ je koncipovaný ako súčasť permanentnej formácie. Je určený pre tých, ktorí už v zasvätenom stave (rehoľníci/čky a diecézni kňazi) žijú a hľadajú impulzy, ako v ňom naďalej zdravo rásť a dozrievať. (Poznámka: Program nie je určený pre osoby v počiatočnej formácii.)
Termín: 25. – 26. september 2026 (piatok a sobota)
Začiatok: Piatok o 9:00 hod.
Miesto: Trnava
Jazyk: Podujatie bude prebiehať v angličtine so zabezpečeným simultánnym prekladom do slovenčiny.
Špeciálny blok pre formátorov: Pre tých z vás, ktorí sprevádzate iných na ceste povolania, sme pripravili nadväzujúce nedeľné dopoludnie (27. 9. 2026). Spolu s br. John Markom sa budeme venovať téme: Ako psychosexuálne vyzrievanie a formáciu k celibátu zakomponovať do jednotlivých fáz formačného procesu.
Praktické informácie:
Ubytovanie: Pre účastníkov bude k dispozícii možnosť objednať si prenocovanie priamo v Trnave.
Účastnícky poplatok: Podujatie bude spojené s konferenčným poplatkom, ktorého výšku a spôsob úhrady upresníme neskôr.
Podrobné informácie: Program seminára a link na registráciu vám zašleme v najbližších týždňoch.
Saleziáni don Bosca a KVRPS
Kto je John Mark Falkenhain, OSB?
Brat John Mark je benediktínsky mních z opátstva Saint Meinrad (USA) a licencovaný klinický psychológ. Dlhodobo spolupracuje s prestížnym Saint Luke Institute (USA) v Silver Spring, kde sa špecializuje na formáciu a psychosexuálnu integráciu zasvätených osôb. Vo svojej práci vzácne spája mníšsku spiritualitu s modernou terapiou. Je autorom vplyvnej knihy How We Love (ktorej slovenský preklad pripravujeme), ktorá slúži kňazom a formátorom po celom svete ako praktický sprievodca k dosiahnutiu ľudskej zrelosti a vnútornej slobody.
V Roku sv. Františka prebieha množstvo aktivít spojených s 800. výročím odchodu sv. Františka do večnosti.
Jednou z nich je celoslovenské slávenie Tranzitu sv. Františka dňa 19. septembra 2026. Provinciálny minister bratov františkánov k tejto príležitosti napísal list a pozýva v ňom členov františkánskej rodiny do Trnavy.