Aktuality

  • Jezuiti majú menovaného nového provinciálneho predstaveného. Úrad prevezme v septembri.

    Dátum:

    | Autor:

    Jezuiti majú menovaného nového provinciálneho predstaveného. Úrad prevezme v septembri.

    Generálny predstavený Spoločnosti Ježišovej P. Arturo Sosa SJ vymenoval nového provinciála Slovenskej provincie jezuitov. Stal sa ním P. Jakub Garčár SJ, ktorý v tejto službe vystrieda súčasného provinciála P. Jozefa Šofranka SJ.

    Menovací dekrét bol symbolicky datovaný na 19. marca 2026, kedy si Cirkev pripomína slávnosť sv. Jozefa, ženícha Panny Márie, ktorý je zároveň patrónom Spoločnosti Ježišovej. Správu o menovaní oznámil členom provincie P. Jozef Šofranko SJ so slovami vďačnosti za disponibilitu nového provinciála prijať toto náročné poslanie:

    „Milí spolubratia, s radosťou vám oznamujem, že P. Generál dekrétom zo dňa 19. marca vymenoval P. Jakuba Garčára SJ za nového provinciála našej provincie. Úradu sa ujme v nedeľu 27. septembra, v deň, keď si Spoločnosť Ježišova pripomína svoje založenie. S vďačnosťou za jeho disponibilitu prijať toto náročné poslanie ho sprevádzajme modlitbou,“ uviedol.

    Ujatie sa úradu v pamätný deň

    Nový provinciál prevezme svoj úrad v nedeľu 27. septembra 2026. Tento dátum má pre jezuitov hlboký historický význam, pretože je výročitým dňom pápežského schválenia Spoločnosti Ježišovej bulou Regimini militantis Ecclesiae, pápeža Pavla III. v roku 1540.

    Slávnostné prevzatie úradu sa uskutoční počas svätej omše o 11:00 v Jezuitskom kostole (Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa) v Bratislave. Slovenská provincia Spoločnosti Ježišovej zároveň prosí veriacich o modlitbové sprevádzanie novovymenovaného pátra provinciála i celého rehoľného spoločenstva v tomto období prípravy na personálnu zmenu vo vedení.

    Kto je P. Jakub Garčár SJ

    Páter Jakub Garčár SJ sa narodil 28. júla 1987 v Prešove rodičom Štefanovi a Márii, rodenej Viťákovej (†2017). S mladším bratom Petrom vyrastal v blízkosti prešovského starého mesta. Po absolvovaní cirkevnej Základnej školy sv. Mikuláša bol v roku 1997 prijatý na osemročné Gymnázium sv. Mikuláša so zameraním na cudzie jazyky.

    V tom čase začal miništrovať vo farskom kostole, vtedajšom Dóme (dnes konkatedrále) sv. Mikuláša. Okolo chrámu sa postupne vytvorilo živé spoločenstvo mladých, zbor Spoza stĺpa, a pravidelné mládežnícke sv. omše. Po týchto mládežkách ponúkli sestry z Congregatio Jesu (CJ) svoje priestory pre spoločný čaj a tak vzniklo aj stretko, kde sa pravidelne uvažovalo nad Svätým písmom, organizovali výlety a chaty i duchovné obnovy, a pred sviatkami sa pieklo pre chudobné rodiny. Tieto sestry ho nasmerovali aj na jezuitský tábor Cesta, Pravda, Život, pre rozlišujúcich povolanie.

    Hneď po maturite, 6. septembra 2005, vstúpil v Ružomberku do Spoločnosti Ježišovej. Po dvoch rokoch noviciátnej formácie zložil na sviatok Sv. košických mučeníkov, 7. septembra 2007, svoje prvé rehoľné sľuby. Nasledovali základné štúdiá na Vyššej filozoficko-pedagogickej škole Ignatianum v Krakove a Teologickej fakulte Trnavskej univerzity v Bratislave, kde v roku 2010 získal titul bakalára zo základov kresťanskej filozofie a katolíckej teológie.

    Ako je v Spoločnosti zvykom, štúdiá následne na dva roky prerušil a odišiel na pastoračnú skúsenosť, ,magisterku‘, ako učiteľ na jezuitskú strednú školu Belvedere College SJ. do Dublinu. V Írsku, v Manresa Jesuit Centre of Spirituality, zároveň pokračoval v príprave na dávanie duchovných cvičení a duchovné sprevádzanie, s čím začal už počas štúdií v Poľsku.

    Základné štúdium teológie dokončil na Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme, kde bol 22. apríla 2014 vkladaním rúk Mons. Cyrila Vasiľa SJ vysvätený za diakona. Odtiaľ jeho kroky smerovali do Madridu, kde na Pápežskej univerzite Comillas absolvoval ročné špecializované štúdium ignaciánskej spirituality. Počas neho, 10. apríla 2015, prijal v Prešove z rúk Mons. Stanislava Stolárika kňazskú vysviacku. Na predchádzajúce štúdium nadviazal licenciátom zo spirituálnej teológie, ktorý ukončil obhajobou práce o Duchovnom denníku sv. Ignáca z Loyoly.

    Koncom leta 2016 sa vrátil na Slovensko. Jeho prvým poslaním bolo dávanie duchovných cvičení v Exercičnom dome SJ a pastoračná služba v Kaplnke Sedembolestnej Panny Márie v Piešťanoch. Popritom pracoval na tvorbe nového provinčného webu jezuiti.sk a usiloval sa aj o obnovu činnosti Centra spirituality Loyola so sídlom v Ivanke pri Dunaji.

    V roku 2021, keď sa zvažovala jeho ďalšia formácia, náhle ochorel sócius provinciála. Generálny predstavený rehole ho vtedy vymenoval za dočasného (ad interim) a 8. júna 2022 za riadneho sócia provinciála. Aj ako sócius pokračoval v službe duchovného sprevádzania, dávania duchovných cvičení a v promócii exercičnej spirituality, najmä rozlišovania duchov a kontemplatívneho postoja v modlitbe. Prijal tiež pozvanie k spolupráci so Spoločenstvom kresťanského života (CVX) na Slovensku a v máji 2021 sa stal ich ekleziálnym asistentom.

    V januári 2024 vycestoval do Indonézie, aby v medzinárodnej komunite spolubratov absolvoval polročnú tretiu probáciu a ukončil tak svoju rehoľnú formáciu. Po návrate mu bola na jeseň 2024 zverená aj úloha predstaveného bratislavskej komunity. Posledné sľuby v Spoločnosti zložil 16. augusta 2025 pred Kaplnkou Panny Márie Snežnej v Trlenskej doline.

    Vo štvrtok, 19. marca 2026, na slávnosť sv. Jozefa, ženícha Panny Márie a patróna Spoločnosti Ježišovej, generálny predstavený Spoločnosti, páter Arturo Sosa SJ podpísal dekrét, ktorým pátra Garčára SJ vymenoval za nového provinciála Slovenskej provincie. Úrad prevezme v nedeľu 27. septembra 2026, vo výročný deň schválenia Spoločnosti bulou Regimini militantis Ecclesiae Pavla III. (1540). Stane sa tak počas svätej omše o 11:00 v Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa v Bratislave.

    Zdroj: TK KBS / jezuiti.sk

    Kategórie:

    Značky:

  • Nový diakon: Výnimočná udalosť pre rehoľu Misionárov saletínov

    Dátum:

    | Autor:

    Nový diakon: Výnimočná udalosť pre rehoľu Misionárov saletínov

    Na slávnosť sv. Jozefa, vo štvrtok 19. marca 2026, prilákala veriacich zo Slovenska do Krakova diakonská vysviacka bohoslovca Jána Repáňa MS. Medzi zúčastnenými v kláštornej kaplnke s milostivým obrazom milosrdného Ježiša a hrobom sv. Faustíny boli členovia najbližšej rodiny, provinciál Grzegorz Zembroń MS, vikár provincie, kňazi zapojení do rehoľnej formácie, ako aj ďalší rehoľní a diecézni kňazi, rehoľné sestry a ostatní hostia.

    Novo vysvätený diakon je členom rehole Matky Božej Lasaletskej. Svoje doživotné sľuby zložil 14. septembra 2025 v rodnej farnosti v Považskej Bystrici-Rozkvet. Sviatosť posvätného stavu mu vyslúžil vkladaním rúk krakovský pomocný biskup Damian Muskus. V homílii povzbudil kandidáta, aby bol Kristus vždy centrom jeho života. Ukázal mu vzor sv. Jozefa v jeho odvahe a dôvere. Lebo Boh nepovoláva mocných, ale tých, ktorých môže obdarovať svojou mocou. Odkaz, ktorý môžeme aj my aplikovať v našich povolaniach sú slová nebojte sa.

    Ján bude pokračovať v štúdiu teológie v Krakove rozvíjajúc zároveň aj svoju lekársku profesiu. Misionári saletíni na Slovensku živia nádej, že po absolvovaní diakonskej praxi sa budú tešiť z neho ako z ďalšieho kňaza v ich radoch.

    Matej Trizuliak MS

    Kategórie:

    Značky:

  • V Badíne bol ďalší zo seminárov permanentnej formácie pre rehoľné sestry. Témou bol biblicko-psychologický pohľad na konflikty

    Dátum:

    | Autor:

    V Badíne bol ďalší zo seminárov permanentnej formácie pre rehoľné sestry. Témou bol biblicko-psychologický pohľad na konflikty

    V dňoch 12. – 14. marca 2026 sa v priestoroch Duchovného centra Xaver v Badíne uskutočnil seminár v rámci permanentnej formácie pod názvom Vzťahy na križovatke. Podujatie bolo zamerané na hlbší pohľad do dynamiky konfliktov z pohľadu Biblie a psychológie.

    Seminára sa zúčastnilo 31 rehoľných sestier z rôznych kongregácií a spoločenstiev, ktoré prišli hľadať nové podnety pre svoj duchovný a komunitný život.

    Od písma k vlastnému príbehu

    Hlavným lektorom bol p. Marek Vaňuš, SVD, ktorý účastníčky sprevádzal biblickými reflexiami. Cez známe príbehy Starého a Nového zákona sme sa pozreli na korene a riešenia medziľudských konfliktov a napätí: Kain a Ábel, Sára a Agar, Abrahám a Lót, Mária a Marta.

    Biblický rozmer bol organicky prepojený s psychologickým pohľadom, konkrétne prostredníctvom skúseností z hagioterapeutického prístupu. Tento prístup umožnil účastníčkam vnímať biblické situácie ako „zrkadlo“ vlastných životných príbehov a osobných postojov v analógii príbehov Svätého písma. Lektorkami hagioterapeutickej časti boli sr. Renáta Jamborová, SSS a sr. Marta Andraščíková, SSS.

    „Seminár prehĺbil osobnú skúsenosť účastníčok v parabole prítomnosti biblickej situácie cez zrkadlo vlastnej osoby a príbehu vlastnej situácie.Okrem bohatého odborného programu nechýbala ani výborná organizácia a pohostinnosť duchovného centra Xaver. Naše poďakovanie patrí sr. Samuele Verešpejovej za organizačné a logistické vedenie celého seminára, ako aj o. Jánovi Viglašovi za jeho ústretovosť pri slúžení svätých omší a adorácie,“ vyzdvihla jedna z členov z organizačného tímu podujatia.

    Účastníčky odchádzali posilnené, s novými vedomosťami o Svätom písme a praktickými nástrojmi na aplikáciu biblických princípov do každodenného života.

    Teologicko-spirituálna komisia KVRPS pripravuje ďalšie stretnutia a vzdelávacie aktivity určené pre permanentnú formáciu zasvätených osôb, ktoré budú zverejnené na stránke kvrps.sk.

    s. Renáta Jamborová, SSS

    Kategórie:

    Značky:

  • KVRPS blahoželá vladykovi Mariánovi Andrejovi Pacákovi, CSsR k menovaniu za apoštolského vizitátora

    Dátum:

    | Autor:

    KVRPS blahoželá vladykovi Mariánovi Andrejovi Pacákovi, CSsR k menovaniu za apoštolského vizitátora

    Konferencia vyšších rehoľných predstavených na Slovensku blahoželá vladykovi Mariánovi Andrejovi Pacákovi k menovaniu a pripája modlitby, ktorými bude sprevádzať jeho službu.


    Svätý Otec Lev XIV. menoval vladyku Mariána Andreja Pacáka CSsR, emeritného biskupa Apoštolského exarchátu sv. Cyrila a Metoda v Toronte pre Slovákov byzantského obradu, za apoštolského vizitátora pre slovenských gréckokatolíckych veriacich žijúcich v západnej Európe. 

    Foto: Andrej Lojan / Postoj

    V piatok 13. marca 2026 na pravé poludnie zverejnilo túto informáciu Tlačové stredisko Svätej stolice. 

    Vladyka Marián preberá službu vizitátora po vladykovi Milanovi Lachovi SJ, ktorý bol menovaný za nového bratislavského eparchiálneho biskupa. 

    Zdroj: TK KBS
    Foto: Andrej Lojan / Postoj

    Kategórie:

    Značky:

  • KVRPS blahoželá Mons. Milanovi Lachovi SJ k menovaniu za bratislavského eparchiálneho biskupa

    Dátum:

    | Autor:

    KVRPS blahoželá Mons. Milanovi Lachovi SJ k menovaniu za bratislavského eparchiálneho biskupa

    Slovenskí zasvätení vyjadrujú úprimnú radosť z menovania Mons. Milana Lacha SJ za bratislavského eparchiálneho biskupa.

    S vďakou za dar vášho života, za vaše zasvätenie a vernosť v zverenej službe vás uisťujeme o našich modlitbách a ochote pomôcť v každom dobrom diele.

    Nech Vás Boh sprevádza a napĺňa pokojom vo vašej zodpovednej pastierskej službe.

    Konferencia vyšších rehoľných predstavených na Slovensku

    Kategórie:

    Značky:

  • V Malackách otvoril nuncius Rok blahoslavenej Alexie Le Clerc

    Dátum:

    | Autor:

    V Malackách otvoril nuncius Rok blahoslavenej Alexie Le Clerc

    Dňa 28. 2. 2026 v Malackách otvorili Rok Alexie Le Clerc pri príležitosti 450. rokov od jej narodenia. Z duchovného odkazu bl. Alexie čerpajú tri rehoľné spoločenstvá pôsobiace na Slovensku: Kongregácia Notre-Dame, Kanonisky sv. Augustína, sestry Kanonisky sv. Augustína rehole Notre-Dame a sestry z Kongregácie školských sestier de Notre-Dame.

    Slávnostnú svätú omšu celebroval J.E. Mons. Nicola Girasoli, apoštolský nuncius. Vo svojom príhovore zdôraznil, že je radosť sláviť 450. výročie narodenia bl. Alexie a je potrebné ho sláviť s nádejou a zároveň ako vďakyvzdanie. Ďakovať za to, kým sme a prosiť za to, kým chceme byť. Aby sa táto charizma stávala pre mladé generácie čoraz viac príťažlivá, je potrebné charizmu zdieľať s entuziazmom. Na začiatku tohto roka je potrebné otvoriť si srdcia, aby sme dávali Cirkvi a svetu svetlo a nádej. Máme mať otvorenú náruč ako Ježiš na kríži.

    Ako homíliu zhrnula jedna zo sestier: „Boli sme vyzvané urobiť v súlade s ich charizmou tri veci:

    • byť pokorné – ako bola Alexia. Pokora je veľmi príťažlivá a znamená dať prvé miesto Ježišovi. Cez neho sa približujeme k tým, ku ktorým sme poslané. Pokora priťahuje ľudí.
    • udržiavať sa radostné vo svojom poslaní – ako to robila bl. Alexia – konala dobro s radosťou. Tento rok sa potrebujeme znovu nadýchnuť a dať viacej entuziazmu do  našej práce.
    • blízkosť k ľuďom – aby ľudia cítili, že sme tu pre nich.

    Radosť, blízkosť a pokoru treba odovzdávať v tom prostredí, kde sme. Najmä mladým ľuďom.“

    Sestry plánujú v nasledujúcich mesiacoch rôzne podujatia za účelom lepšieho poznania odkazu Alexie pre súčasný svet.

    S. Mária Filová, CND

    Kategórie:

    Značky:

  • Školské sestry de Notre Dame začnú sláviť Rok bl. Matky Alexie

    Dátum:

    | Autor:

    Školské sestry de Notre Dame začnú sláviť Rok bl. Matky Alexie

    Kongregácia Školských sestier de Notre Dame začne 1. februára 2026 sláviť Rok blahoslavenej Matky Alexie Le Clerc, ktorý potrvá do 4. mája 2027.

    Partikulárne otvorenia Jubilea školských sestier de Notre Dame v Trnavskej arcidiecéze sa uskutočnia 1. februára 2026 na miestach ich pôsobísk – v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave, v kláštornej kaplnke sestier v Piešťanoch, v kláštornej kaplnke sestier v Beckove a vo farskom Kostole Narodenia Panny Márie v Novom Meste nad Váhom. Programy budú zahŕňať sväté omše, prezentácie o živote blahoslavenej Matky Alexie, uctenie jej relikvií a spoločné agapé.

    Oficiálne slávnostné otvorenie Roka blahoslavenej Matky Alexie Le Clerc na Slovensku bude 28. februára 2026 o 10.30 h v Kostole Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Malackách. Svätú omšu bude celebrovať apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli.

    „Jubilejný rok si pripomína 450. výročie narodenia zakladateľky našej kongregácie a 80. výročie jej blahorečenia,“ uviedla pre Tlačové oddelenie Arcibiskupského úradu v Trnave sr. Cordia Litváková, provinciálna predstavená Školských sestier de Notre Dame.

    Apoštolská penitenciária udelila na obdobie jubilejného roka pod protokolárnym číslom 99–100/26/I možnosť veriacim získať plnomocné odpustky vo všetkých kaplnkách pri komunitách Školských sestier de Notre Dame za stanovených podmienok.

    „Rok blahoslavenej Matky Alexie je pre nás pozvaním vrátiť sa ku koreňom nášho poslania – starať sa o to, aby Ježiš rástol v našich srdciach a srdciach detí nám zverených, a konať to, čo sa Bohu páči viac,“ dodala sr. Cordia.

    Arcibiskupský úrad v Trnave, Júlia Kubicová

    sr. Cordia Litváková, provinciálna predstavená Školských sestier de Notre Dame

    Kategórie:

    Značky:

  • VEDENIE SLOVENSKEJ PROVINCIE SVD NA ROKY 2026 – 2029

    Dátum:

    | Autor:

    VEDENIE SLOVENSKEJ PROVINCIE SVD NA ROKY 2026 – 2029

    Generálna rada Spoločnosti Božieho Slova na svojom zasadnutí rozhodla o vedení Slovenskej provincie SVD na roky 2026 – 2029.

    Vedením provincie ako provinciál bol (opätovne) poverený páter Marek Vaňuš SVD. Za viceprovinciála bol (opäť) menovaný páter Pavol Hudák SVD. Za admonitora bol potvrdený páter Thomas Tulung SVD.
    Za radcov boli menovaní (opätovne) páter Ján Halama SVD a páter Pavol Baláž SVD.

    K menovaniu spolubratom blahoželáme a vyprosujem im múdrosť a silu v ich službe, aby dokázali sprevádzať spolubratov, ktorí sú im v provincii zverení.

    Zdroj: FB SVD

    Kategórie:

    Značky:

  • Dominikáni si zvolili nové provinciálne vedenie, novým provinciálom je br. Alan Ján Dely, OP

    Dátum:

    | Autor:

    Dominikáni si zvolili nové provinciálne vedenie, novým provinciálom je br. Alan Ján Dely, OP

    Počas provinčnej kapituly Rehole dominikánov na Slovensku, ktorá sa koná vo Zvolene v týchto dňoch, bol za nového provinciála zvolený brat Alan Ján Dely.

    Zvolené bolo aj nové provinčné vedenie: definítori br. Samuel Peter Lovás, br. Matúš František Kušnír, br. Lukáš Milan Žilák, br. Irenej Maroš Fintor a členovia provinčnej rady br. Mannes Stanislav Marušák a br. Vavrinec Radoslav Mitro.

    Novému vedeniu vyprosujeme Božie požehnanie a ďakujeme za modlitby za požehnaný priebeh kapituly.

    Vavrinec R. Mitro, sekretár kapituly

    Kategórie:

    Značky:

  • Kňazi a rehoľníci znovu spojili sily na ľade.

    Dátum:

    | Autor:

    Kňazi a rehoľníci znovu spojili sily na ľade.

    Jubilejný 10. ročník charitatívneho turnaja priniesol obhajobu prvenstva, predovšetkým však pomoc deťom.

    Žilina, 24. január 2026 – Na Zimnom štadióne Vojtecha Závodského v Žiline sa uskutočnil už 10. ročník Charitatívneho hokejového turnaja kňazov a rehoľníkov, ktorý po prvý raz zavítal práve do Žiliny. Na ľade sa stretli štyri tímy zo štyroch slovenských krajov – diecézne výbery Spiš, Košice, Banská Bystrica a tím Rehoľníci, za ktorý nastúpili aj kňazi Žilinskej diecézy a dve rehoľné sestry.

    Výťažok z podujatia vo výške 4000 EUR poputuje do Centra Návrat v Žiline, ktoré dlhodobo presadzuje a podporuje návrat opustených detí z inštitúcií späť do rodín. Organizácia zároveň poskytuje odbornú pomoc rodinám v ohrození, venuje sa podpore rodičovstva, náhradnému rodičovstvu a systémovým riešeniam v oblasti starostlivosti o deti.

    Vydarená obhajoba

    Banskobystrickej diecéze sa podarilo obhájiť vlaňajšie prvenstvo, keď v napínavom finále zdolala domáci tím Rehoľníci 5:4. Víťazstvo zariadil Martin Pečarka, ktorý 50 sekúnd pred koncom základného hracieho času strelil rozhodujúci gól.

    Tretie miesto si vybojovala Košická diecéza, ktorá v dramatickom súboji o bronz zvíťazila nad Spišskou diecézou 4:3.

    Po prehratom zápase proti tímu Rehoľníci poskytol vyjadrenie aj spišský diecézny biskup Mons. prof. František Trstenský, ktorý s úsmevom poznamenal: „V prvom rade je to hra. Rozumiem našim kňazom, ten výsledok je pre nás náročnejší, no sme už asi vyčerpaní z pastorácie… Čo ma ale najviac teší, že je to krásna akcia a že nás všetkých spája aj takýto typ aktivít.“

    Za tím Rehoľníci nastúpili aj dve rehoľné sestry – Andrea Badíková a Mária Herichová, účastníčka Zimných olympijských hier 2010 vo Vancouveri, ktorá v súčasnosti žije v Španielsku. Herichová sa postarala o jeden z najvýraznejších individuálnych výkonov turnaja, keď v dvoch zápasoch zaznamenala 4 kanadské body (1 gól + 3 asistencie).

    Najlepším strelcom turnaja sa stal Norbert Pšenčík z družstva Rehoľníci so 7 gólmi. Ocenenie najlepšieho brankára si odniesol Andrej Darmo, gólman víťazného banskobystrického celku.

    Podpora osobností a významných partnerov

    Podujatie tradične priťahuje aj známe tváre slovenského hokeja. Tento rok prišli účastníkov podporiť Roman Kontšek, bývalý reprezentačný útočník a účastník ZOH v Lillehammeri 1994, a Rastislav Konečný, bývalý extraligový útočník.

    Turnaj sa uskutočnil pod záštitou Konferencie vyšších rehoľných predstavených na Slovensku (KVRPS) a jej predsedu, kapucína Miroslava Kulicha, Žilinského samosprávneho kraja vedeného predsedníčkou Erikou Jurinovou a primátora mesta Žilina Petra Fiabáneho. Organizačne sa na ňom v mene KVRPS podieľal a zastrešoval salezián Ján Fábian.

    Pomoc deťom ako hlavný cieľ

    Organizátori zdôraznili, že toto podujatie má nielen športový, ale najmä spoločenský a charitatívny rozmer. Podpora Centra Návrat pomôže deťom, ktoré potrebujú bezpečné rodinné prostredie a odbornú pomoc.

    Matej Gáborík
    Titulné foto: Michal Kováčik

    Kategórie:

    Značky: