Rehoľa sestier uršulínok si v týchto dňoch pripomína významné jubileum – 350 rokov od príchodu prvých sestier na územie Slovenska. Pri tejto príležitosti pozýva rehoľné spoločenstvo verejnosť na slávnostnú svätú omšu, ktorá sa uskutoční v sobotu 13. júna 2026 o 10:00 v Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa (jezuitský kostol) v Bratislave.
Hlavným celebrantom slávnostnej omše bude apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli. Spoločné slávenie bude prejavom vďačnosti za viac ako tri storočia pôsobenia uršulínok, ktoré sa počas svojej histórie významne podieľali na vzdelávaní a duchovnej formácii na našom území.
Po skončení svätej omše je pre všetkých zúčastnených pripravené ďakovno-modlitbové pásmo. Sestry uršulínky touto cestou vyjadrujú vďaku za všetky milosti, ktoré spoločenstvo prijalo, a pozývajú veriacich, aby sa k nim pripojili v modlitbách pri príležitosti tohto vzácneho historického míľnika.
7. jún 2026 bol pre Slovenskú provinciu Congregatio Jesu dňom vďačnosti a oslavy Boha za požehnaných 85 rokov jej samostatnej existencie.
To, že nezabúdame na Božie dobrodenia sme vyjadrili spoločným slávením ďakovnej sv. omše v Konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove, ktorú celebroval pán dekan PhDr. Mgr. Jozef Dronzek, PhD. spolu s provinciálom jezuitov Jozefom Šofrankom SJ a ďalšími kňazmi. Milým prekvapením pre všetkých bol pozdravný list otca arcibiskupa Bernarda Bobera, v ktorom vyjadril vďačnosť za vernosť zasväteného života a službu sestier Congregatio Jesu v Košickej arcidiecéze a za Eucharistický apoštolát pre celé Slovensko.
Spoločnú radosť zo slávenia sme zdieľali spolu s farníkmi pri malom sladkom pohostení a so spolusestrami pri spoločnom obede.
Naša zakladateľka Mária Wardová povedala: „Rob dobro a rob ho dobre.“ Veríme, že svojím príhovorom u Boha nám bude aj naďalej pomáhať a vyprosí nám silu konať každé dobro v službe blížnym a pre spásu ich duší, aby sme tak svojím zasväteným životom mali účasť na živote Cirkvi.
Misijná kongregácia Služobníc Ducha Svätého (SSpS) si pripomenula významné výročie. Od príchodu prvých sestier tejto rehole na Slovensko uplynulo 95 rokov. Pri tejto príležitosti sa v nedeľu 24. mája, na slávnosť Zoslania Ducha Svätého, konala ďakovná svätá omša v Ivanke pri Nitre.
Korene a počiatky na Slovensku
Misijnú kongregáciu založil v roku 1889 v holandskom Steyle nemecký kňaz sv. Arnold Janssen. Jej charizmou je ohlasovanie evanjelia slovom, skutkom a svedectvom života všade tam, kde ľudia o ňom ešte nepočuli, a tak napomáhať šíreniu Božieho kráľovstva vo svete.
Vzhľadom na záujem mladých žien zo Slovenska, Čiech a Moravy o túto misijnú službu sa generálne vedenie kongregácie rozhodlo založiť komunitu aj na Slovensku. Po rokovaniach s nitrianskym biskupom Dr. Karolom Kmeťkom a spišským biskupom Msgr. Jánom Vojtaššákom prišli v máji 1931 na Slovensko prvé sestry: sr. Clariana (Juliana M. Przybylla), sr. Justínia (Anna Litzka), sr. Hermia (Margita Moravčíková), sr. Agilberta (Arnošta Spišková) a kandidátka Emília Szépová. Vedením prvého spoločenstva bola poverená sr. Vigília (Ľudmila Beláková), ktorá mala za sebou 12 rokov misijnej služby v Argentíne.
Slávnostná ďakovná svätá omša
Ďakovnú bohoslužbu pri príležitosti 95. výročia celebroval nitriansky pomocný biskup Mons. Peter Beňo. Spolu s ním koncelebrovali provinciál Spoločnosti Božieho Slova (SVD) na Slovensku P. Marek Vaňuš a ďalší spolubratia kňazi Stanislav Krajňák a Waldemar Grieger.
Na slávnosti sa zúčastnila starostka obce Ivanka pri Nitre Jana Maršálková, historik František Neupauer, pozvaní hostia a miestni veriaci.
Svedectvo a pokračovanie v misii
Počas slávnosti bol prezentovaný stručný prehľad pôsobenia misijných sestier na Slovensku, vrátane náročných rokov „exilu“ počas totalitného režimu v bývalom Československu.
„Uviedli sme prítomných do pravdy, ktorá bola pred očami mnohých dlho skrytá. A tak, v sile Ducha Svätého, obohatené jeho darmi, chceme i naďalej pokračovať v službe ohlasovania evanjelia, ktorá nám bola zverená,“ uviedla sr. Mária Valéria Florková SSpS.
TK KBS informovala Sr. Mária Valéria Florková SSpS
V dňoch 29. – 31. mája 2026 sa na Donovaloch v penzióne Zornička uskutočnilo interjuniorské stretnutie mladých sestier pred doživotnými sľubmi. Zúčastnilo sa ho 24 junioriek z rôznych rehoľných kongregácií a 6 sestier zodpovedných za formáciu. Stretnutie pravidelne organizuje Teologicko-spirituálna komisia Konferencie vyšších rehoľných predstavených na Slovensku.
Tohtoročné stretnutie nieslo tému: „Sebapoznanie cez kontempláciu a kontemplácia cez sebapoznanie.“ Hosťami a hlavnými lektormi boli doc. RNDr. Mgr. Reginald Slavkovský, PhD., OP a Mgr. Jana Kutášová-Trajtelová, PhD.
Boli to dni naplnené prednáškami, osobnou reflexiou, modlitbou i vzájomným zdieľaním. Sestry mali možnosť hlbšie sa zamýšľať nad vlastným vnútorným svetom, nad spôsobom prežívania svojho povolania i nad tým, ako môže kontemplácia otvárať cestu k pravdivejšiemu poznaniu seba samých i Boha.
Atmosféra stretnutia sa niesla v duchu otvorenosti, prijatia a sesterskej blízkosti. Nechýbal priestor na spoločné rozhovory, ticho ani chvíle jednoduchého ľudského spoločenstva, ktoré prinášali povzbudenie a nové impulzy do ďalšej cesty zasväteného života.
Účastníčka sr. Anna sa o programe vyjadrila takto: „Najskôr sme počúvali, a potom pri rozhovoroch sme sa o kontemplácii rozprávali. Mne osobne stretnutie pomohlo vniknúť do témy, a pritom som si uvedomila dve veci. Prvá, že sa modlím týmto spôsobom. Druhá vec je, že sa stále môžem zlepšovať a prenikať hlbšie do spoznávania seba i Pána Boha.“
Sr. Giorgiu oslovila téma: „Už dlhšie som v sebe nosila otázku, ako psychologický prístup k sebaprijatiu a hojeniu rán integrovať s modlitbou a Božou túžbou priviesť nás k celistvosti. Aby sa z nášho „samoliečenia“ nestalo „obskakovanie“ svojho ega. Tento víkend mi na túto otázku dal odpoveď v podobe modlitby súhlasu. Ukázalo mi to priestor, kde už nie som ja a Boh, ale sme jedno. Priestor, kde ma učí hľadieť na rany s láskou. Moje aj tie cudzie.“
Ďalšia juniorka, sr. Rút sa podelila o svoje dojmy týmito slovami: „Interjuniorát bol pre mňa priestor vzájomného stretnutia, zdieľania radostí či starostí. Dôležité je vedomie, že v tom nie sme samé a prežívame to isté, hoci bývame na opačných stranách Slovenska. Zároveň to bol čas zastavenia sa v sebe, keďže v našom vnútri prebýva živý Boh. Páčili sa mi praktické ukážky, ako to aplikovať v našej každodennosti.“
Sr. Timotea Šebeňová, FDC a sr. Zuzana Škrinárová, SSS
Seminár Boh a ja – posilnenie osobnostných a spirituálnych kompetencií pre rehoľné sestry v zdravotno-sociálnej službe, sa uskutoční v dňoch 25. – 27. júna 2026 v Dolnom Smokovci.
Slovenská provincia Saleziánov dona Bosca má od dnešného dňa nové vedenie. Po šiestich rokoch vystriedal dona Petra Timka v službe provinciála don Peter Jacko. Oficiálne sa tak zavŕšil proces zmeny vo vedení rehole, o ktorom hlavný predstavený rozhodol ešte v decembri minulého roka.
Don Peter Jacko sa dnes stáva v poradí desiatym provinciálom slovenskej provincie. Do tejto úlohy ho 4. decembra 2025 vymenoval hlavný predstavený saleziánov don Fabio Attard, a to po dôkladnom oboznámení sa s mienkou spolubratov na Slovensku. Nový provinciál, ktorý má 48 rokov a takmer dve desaťročia kňazskej skúsenosti. Do úradu prichádza z pozície provinciálneho vikára.
Nový provinciál prináša bohaté skúsenosti
Rodák z Lipian zasvätil svoju doterajšiu službu najmä mladým na okraji spoločnosti, rozvoju misií a vedeniu komunít v Bratislave či Trnave. Od dnešného dňa preberá zodpovednosť za celú provinciu na obdobie šiestich rokov. „Prebrať zodpovednosť za provinciu vnímam predovšetkým ako pozvanie k hlbšej službe bratom a mladým. Nechcem kráčať sám, ale spolu s celou saleziánskou rodinou, aby sme s Božou pomocou a po vzore dona Bosca boli pre dnešnú mládež čitateľným znamením Božej lásky,“ hovorí nový provinciál.
Spolu s ním oddnes nastupuje do služby aj nová provinciálna rada:
Vikár provinciála: Peter Lukáčik
Provinciálny ekonóm: Ján Jakubov
Radcovia: Pavol Degro, Ján Holubčík, Stanislav Hurbanič, Martin Kačmáry a František Kubovič.
Don Peter Timko odchádza slúžiť do Ríma
Dnešný deň je dôležitým míľnikom aj pre doterajšieho provinciála dona Petra Timka. Po šiestich rokoch na čele slovenskej provincie sa jeho pôsobenie presúva na medzinárodnú úroveň. Od 1. júla 2026 nastúpi do komunity hlavného domu Sacro Cuore v Ríme, kde bude svoje skúsenosti odovzdávať v rámci formačného tímu celej rehole.
Krátky životopis
Don Peter Jacko sa narodil 18. 11. 1977 pochádza z mesta Lipany. Noviciát absolvoval v Poprade-Veľkej. Prvé rehoľné sľuby zložil v roku 1998. Filozofické a teologické štúdiá absolvoval na Pápežskej saleziánskej univerzite so sídlom v Ríme (1998 – 2005). Počas nich si pedagogickú prax vykonal v Poprade. Kňazské svätenie prijal v roku 2006.
Pôsobil v Bratislave na Mamateyovej (2005 – 2011), kde okrem iného rozvíjal základy saleziánskeho streetworkingu. Bol predsedom rozvojovej organizácie SAVIO o. z. a delegátom pre slovenské saleziánske misie (2012 – 2016) v Bratislave na Miletičovej. V rokoch 2016 – 2020 bol v službe farára a direktora saleziánskej komunity v Trnave na Kopánke. Od roku 2020 bol don Peter Jacko vikárom provinciála saleziánov.
Doterajší provinciáli saleziánov od vzniku slovenskej saleziánskej provincie v decembri 1939:
† Jozef Bokor 1939 – 1968, † Andrej Dermek 1968 – 1981,† Jozef Kaiser 1981 – 1993, † Ernest Macák 1993 – 1999, Vladimír Fekete 1999 – 2005, † Štefan Turanský 2005-2008, Karol Maník 2008 – 2014, † Jozef Ižold 2014 – 2020, Peter Timko 2020 – 2026.
Členovia kontinentálneho koordinačného tímu Európskej služby communia CHARIS na svojom zasadnutí 30. apríla 2026 vymenovali P. Jozefa Mihoka CSsR za ekleziálneho asistenta CHARIS Europe. Úlohou ekleziálneho asistenta je starostlivosť o duchovný rozmer poslania a činnosti Európskej služby communia CHARIS a jeho koordinačného tímu. Je kontaktnou osobou v prípade potreby pre kňazov a zasvätené osoby. Jeho zodpovednosťou je tiež hľadať spôsoby, ako viac zapojiť kňazov do poslania služby CHARIS v Európe a budovania communia.
P. Jozef Mihok CSsR je provinciálom Provincie Bratislava – Praha Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa. Bol prvým koordinátorom Národnej služby communia CHARIS na Slovensku a od septembra 2024 je členom koordinačného tímu Európskej služby communia CHARIS. Podieľal sa na organizovaní a vedení medzinárodných škôl evanjelizácie, školy rozvoja tvorivosti a školy vodcovstva.
Je členom medzinárodných služieb schválených Svätou stolicou (Asociácia koordinátorov katolíckych škôl evanjelizácie, Evanjelizácia 2033). Často slúži modlitbou a ohlasovaním nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Pápež František ho v roku 2016 menoval za misionára milosrdenstva.
Medzinárodnú službu katolíckej charizmatickej obnovy CHARIS slávnostne ustanovil pápež František na Turíce v roku 2019. Za prvého ekleziálneho asistenta Medzinárodnej služby communia CHARIS pápež František vybral Raniera kardinála Cantalamessu. V službe ekleziálneho asistenta Medzinárodnej služby communia CHARIS v súčasnosti pokračuje biskup Mons. Peter Leslie Smith.
Služba CHARIS, zriadená Svätou stolicou prostredníctvom Dikastéria pre laikov, rodinu a život, dostala za úlohu napĺňať svoje poslanie predovšetkým šírením krstu v Duchu Svätom v celej Cirkvi, budovaním jednoty Kristovho tela a službou chudobným. Každý kontinent má kontinentálnu službu communia. Tvoria ju členovia Medzinárodnej služby communia zastupujúci daný kontinent, koordinátor každej národnej služby communia alebo jeho zástupca; traja zástupcovia komunít alebo sietí komunít a dvaja mladí ľudia do 35 rokov.
Národná služba communia CHARIS na Slovensku má momentálne 15 členov, jej koordinátorom je P. Juraj Ďurnek SchP a jej ekleziálnym asistentom Mons. Marek Forgáč, košický pomocný biskup.
Zdroj: TK KBS Ilustračné foto: Františka Čačková, OSF
V Nitre sa konalo provinciálne zhromaždenie rehole verbistov. Zúčastnili sa ho takmer všetci verbisti pôsobiaci na Slovensku a v Čechách. Verbisti Slovenskej provincie sa stretávajú každoročne vždy 1. mája, tohtoročné malo slávnostnejší charakter, nakoľko svoj úrad prevzalo nové provinciálne vedenie na roky 2026 – 2029.
Generálny predstavený SVD, páter Anselmo Ricardo Ribeiro, SVD, spolu so svojou generálnou radou, menoval na ďalšie obdobie za provinciálneho predstaveného pátra Mareka Vaňuša SVD. Za viceprovinciála bol menovaný páter Pavol Hudák SVD, za admonitora páter Thomas Tulung SVD a za členov rady pátri Ján Halama SVD a Pavol Baláž SVD.
Po svätej omši sa prítomní verbisti stretli na spoločnej schôdzi, kde diskutovali o pastoračných úlohách, rehoľnom prežívaní zasväteného života v praxi a službe v misiách. Stretnutie sa skončilo spoločnou modlitbou a obedom.
V dňoch 28.-29. apríla sa v Badíne konalo 13. zhromaždenie Konferencie vyšších rehoľných predstavených na Slovensku (KVRPS). Do Domu Xaver sa zišlo spolu 56 členov KVRPS, resp. ich delegovaných zástupcov – z toho 33 zo ženských reholí a 23 z mužských reholí.
Pozvaným prednášajúcim prvý deň stretnutia bol kňaz Matúš Reiner, tajomník Rady pre mládež a univerzity pri KBS. Na základe ankety, do ktorej sa zapojilo viac ako šesťtisíc mladých, ponúkol užitočné pohľady do života tínedžerov a ich vzťahu k duchovnému životu, a priniesol podnety do angažovania sa v pastorácii mládeže.
Druhý deň stretnutia priniesli výzvy z oblasti zdravotníctva a duchovnej služby jezuita Ján Ďačok a lekár Jozef Glasa, obaja odborní členovia subkomisie pre bioetiku v rámci Rady KBS pre zdravotníctvo.
Členmi KVRPS sú vyšší rehoľní predstavení zo 44 ženských a z 29 mužských reholí pôsobiacich v SR. Dovedna ide o 74 členov – vyšších rehoľných predstavených, z toho 45 žien a 29 mužov (1 ženský rehoľný inštitút má v SR súčasne dve vyššie predstavené – generálnu a provinciálnu predstavenú).
Počas XII. provinciálnej kapituly Krakovskej provincie Rádu bosých karmelitánov, ktorá sa v týchto dňoch koná v poľských Wadoviciach, si rehoľníci v stredu 15. apríla zvolili nové vedenie. Do užšieho vedenia provincie sa dostal aj zástupca zo Slovenska.
Za provinciálneho predstaveného bol zvolený o. Albert Wach. Členmi jeho rady sa stali o. Przemysław Pliszczyński (prvý radca a vikár provinciála), o. Andrej Valent (druhý radca – spolubrat zo Slovenska), o. Marek Śleziak (tretí radca) a o. Sylwester Rzepecki (štvrtý radca).
Za sociusa na Generálnu kapitulu zvolili účastníci o. Tadeusza Floreka (bývalý provinciál), ktorého zástupcom bude o. Grzegorz Tyma (bývalý vikár provinciála). Počas rokovania vo štvrtok 16. apríla boli zároveň zvolení priori kláštorov v Krakove, Czernej, Vadoviciach, Lubline, Przemyśli a v meste Munster v USA.
Kapitula, ktorá prebieha pod heslom „Zjednotení v Bohu na ceste k budúcnosti“, je venovaná reflexii nad aktuálnymi výzvami provincie a rozlišovaniu jej ďalšieho smerovania v kontexte znamení čias. Pracovné stretnutie vyvrcholí v utorok 21. apríla.
Rád bosých karmelitánov je kontemplatívno-apoštolská rehoľa, ktorá spája vnútornú (rozjímavú) modlitbu s apoštolátom podľa potrieb Cirkvi. Na Slovensku pôsobia bratia bosí karmelitáni v komunitách v Starých Horách, Banskej Bystrici a na Lorinčíku pri Košiciach.
Viac o rehoľnej rodine bosých karmelitánov na Slovensku nájdete na stránkach www.bosikarmelitani.sk a www.ocds.sk.
Zdroj: TK KBS / Bratia bosí karmelitáni na Slovensku