KVRPS a Trnavská univerzita podpísali Memorandum o spolupráci

Na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity bolo dňa 28. októbra 2024 podpísané Memorandum o spolupráci pri vzdelávaní členov rehoľných inštitútov predsedom KVRPS P. Jurajom Ďurnekom SchP, dekanom fakulty Marekom Šmidom a provinciálom jezuitov P. Jozefom Šofrankom SJ. Tešíme sa na vzájomnú spoluprácu.

P. Juraj Ďurnek, SchP

Míľnik v histórii Trnavy: 300 rokov od príchodu sestier uršulínok do Trnavy

Od príchodu sestier uršulínok do Trnavy ubehlo už 300 rokov. Tento míľnik pribudol do histórie mesta 24. septembra 1724, odkedy sa trnavské uršulínky neúnavne venujú výchove a vyučovaniu mládeže, nepočítajúc nedobrovoľnú prestávku počas 40 rokov totalitného komunistického režimu.

Jubileum sestry uršulínky slávia už od sviatku ich zakladateľky sv. Angely Merici 27. januára 2024. Odvtedy sa každú prvú nedeľu v mesiaci spoločne s veriacimi modlili večerné chvály v ich kostole a každého 27. dňa v mesiaci dali odslúžiť svätú omšu za všetkých ľudí, ktorí počas troch storočí so sestrami uršulínkami spolupracovali.

Oslavy vyvrcholili v sobotu 19. októbra 2024, kedy sestry pripravili bohatý program na znak vďaky. Slávnosť sa začala svätou omšou v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave, ktorej hlavným celebrantom bol apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli.

„Do minulosti sa pozeráme s vďakou, do prítomnosti s radosťou a entuziazmom, do budúcnosti s nádejou,“ povzbudil prítomných v homílii. Ako povedal, len tak môžeme byť uveriteľní v našom apoštoláte. A to je to, čo v Katolíckej cirkvi stále viac potrebujeme – svedkov Ježiša Krista plných vďačnosti, radosti a entuziazmu.

Oslavy pokračovali popoludňajším agapé, návštevou Kostola sv. Anny, kláštora a uršulínskych škôl, spojenou s výkladom histórie a vystúpením žiakov. Záver slávnostného programu sa konal v Dome kultúry v Trnave, kde si hostia vypočuli inšpiratívny príbeh Uršulínky v službe Životu, ktorý bol spojený s úryvkami filmov a príhovormi aj bývalých riaditeľov trnavských škôl: Základnej školy s materskou školou Angely Merici a Gymnázia Angely Merici.

Rímska únia Rádu sv. Uršule je jedna z vetiev duchovnej rodiny založenej sv. Angelou Merici. Tento medzinárodný, kontemplatívno-apoštolský inštitút charakterizuje snúbenectvom s Kristom (kontemplácia), materstvom (apoštolát) a sesterstvom (komunitný život). Ich poslaním je výchova so zreteľom na evanjelizáciu.

Viac informácií o sestrách uršulínkach je možné si pozrieť na ich webstránke ursulinky.sk.

Zdroj: TK KBS / Arcibiskupský úrad v Trnave, Júlia Kubicová

V Budapešti sa stretli sestry z troch Konferencií vyšších rehoľných predstavených

Dňa 16. októbra 2024 sa v Budapešti stretli sestry z troch Konferencií vyšších rehoľných predstavených z Maďarska, Rumunska a Slovenska vďaka podpore Nadácie pre sestry Conrad N. Hilton. Dvanásť sestier sa zúčastnilo úvodného stretnutia dvojročného projektu, zameraného na podporu vzdelávania pre permanentnú formáciu rehoľných sestier, Slovensko zastupovali sestry Renáta Jamborová, SSS a Miriam Pipíšková, FDC.

Sestry referovali o štruktúre a formách fungovania jednotlivých Konferencií, vymenili si skúsenosti dobrej praxe a definovali výzvy pre ich Konferencie. Spoločnými problematickými témami sú: úbytok povolaní, permanentná formácia – ako žiť komunitný život v dnešnej dobe, správa veľkých diel a budov (vzhľadom na úbytok povolaní a rast nákladov na ich spravovanie), život sľubov v aktuálnych podmienkach, pastoračné a sociálne výzvy.

Nasledujúce stretnutie je naplánované na apríl 2025 v rumunskom meste Kluž.

Renáta Jamborová, SSS

Nemocnica milosrdných bratov v Bratislave naďalej zostáva v správe rehole

Páter Saji Mullankuzhy OH, provinciál Rakúskej rehole Hospitálskej rehole sv. Jána z Boha – milosrdných bratov, ktorej súčasťou je aj slovenská komunita milosrdných bratov, uviedol 1. októbra 2024 v Bratislave do úradu nových konateľov Univerzitnej nemocnice  s poliklinikou milosrdných bratov so sídlom v Bratislave. Sú nimi Tibor Köszeghy a Zoltán Fekete.

Zľava provinciál Rakúskej provincie páter Saji Mullankuzhy, vedľa neho námestník nemocnice František Špaček, personálna riaditeľka Rakúskej rehoľnej provincie Romana Gabriel, noví konatelia Tibor Köszeghy a Zoltán Fekete, vedľa nich šiesty zľava námestník riaditeľa nemocnice pre ekonomiku Peter Špaček, vedľa neho generálny riaditeľ Rakúskej provincie Peter Ausweger a poradcovia provinciála rehole. Foto: Andrea Eliášová

Tibor Köszeghy zároveň bude viesť nemocnicu ako riaditeľ v spolupráci s ďalšími členmi jej vedenia: námestníkom pre liečebno-preventívnu starostlivosť Františkom Špačekom, doterajším konateľom, ktorý už funkciu konateľa vykonávať nebude, ďalej námestníkom pre ekonomiku Petrom Špačekom a námestníčkou pre ošetrovateľskú starostlivosť Ivetou Simonovou. Zoltán Fekete MSc bol poverený zodpovednosťou za oblasť komunikácie vedenia nemocnice s vedením rehole – Rakúskej provincie a úloh, ktoré z toho vyplývajú. Tibor Köszeghy nahradil vo funkcii doterajšieho riaditeľa Juraja Longauera, ktorý viedol nemocnicu dva roky a zostáva naďalej pôsobiť ako primár chirurgie.

Tibor Köszeghy viedol od 1. februára 2024 iné zariadenie milosrdných bratov v Bratislave – Domov sv. Jána z Boha, slúžiacim ľuďom bez domova a v krajnej núdzi. Počas svojej doterajšej dvadsaťpäťročnej praxe pôsobil aj ako vedúci pracovník. Začínal v obchodnej sfére, kde pracoval ako konateľ a manažér. Od roku 2016 je aktívny v oblasti zdravia i v sociálnej oblasti vo verejnom sektore. Študoval biokybernetiku a absolvoval doplnkové štúdium týkajúce sa odbornosti v oblasti verejného zdravotníctva. Je ženatý a má štyri deti.

Pri prevzatí novej úlohy – riaditeľa nemocnice milosrdných bratov v centre hlavného mesta SR sa prihovoril na internom stretnutí jej zamestnancom a spolupracovníkom. Vyjadril vďaku za dôveru, ktorú mu vedenie rehole i provincie prejavilo. Naznačil, že jeho prioritou bude budovať dobré pracovné prostredie i kvalitné medziľudské vzťahy.  Pri tejto príležitosti uviedol: „Beriem toto poverenie so všetkou vážnosťou, rešpektom, pokorou, pocitom veľkej zodpovednosti za toto rehoľné dielo. Doterajšie skúsenosti ma naučili, že to najcennejšie, čo môže podnik či organizácia mať, sú jej zamestnanci. Cez toto poznanie sa budem každý deň pozerať na Vás, na našu spoločnú prácu. A bude mi veľmi záležať na tom, aby prostredie, v ktorom budeme spoločne napĺňať ciele a charizmu milosrdných bratov, bolo čo najpozitívnejšie a aby každý z vás mohol po práci v dobrom pracovnom prostredí prísť domov spokojný, usmiaty a s pocitom dobrého ocenenia. Viem, že to nebude ľahké, ale verím, že spolu to dokážeme.“ Vyzval personál nemocnice k otvorenosti i úprimnosti vo vzájomnej komunikácii so želaním:  „aby nás aj naši partneri i pacienti  vnímali ako pozitívne zariadenie a atraktívnu nemocnicu, ktorá má svoje miesto v prostredí nemocníc na Slovensku. Budem veľmi rád, keď sa mi podarí nadviazať na úžasnú históriu tohto zariadenia, pokračovať v tom dobrom, čo predchádzajúce vedenia dokázali, ale aj  rozpoznať chyby, ktoré sa stali a docieliť, aby sa už neopakovali. K tomu nech Nám pomáha Pán Boh,“ dodal nový riaditeľ.

Ďalší nový konateľ – Zoltán Fekete v príhovore k zamestnancom nemocnice uviedol, že pre rehoľu milosrdných bratov pracuje už pätnásť rokov a v zmysle nového poverenia sa bude snažiť efektívne spájať bratislavské prostredie milosrdných bratov s ich centrálou provincie so sídlom vo Viedni. Študoval na Ekonomickej univerzite v Budapešti hospodársky manažment a komunikáciu. Pred príchodom do Správy vedenia Rakúskej provincie rehole milosrdných bratov vo Viedni pôsobil dva roky ako medzinárodný SAP poradca v Northgate Arinso. Rok bol obchodným riaditeľom  rehoľnej nemocnice v maďarskom Pécsi. V rámci rehole viedol niekoľko projektov a bol zodpovedný za oblasť controllingu rehole na Slovensku, v Českej republike i Maďarsku. V r. 2019 bol vymenovaný za riaditeľa divízie pre zahraničné diela. Od r. 2022 z poverenia vedenia rehole ju zastupuje v Maďarsku v hospodárskych otázkach, vedie študentský internát aj kúpele.

Oboch nových konateľov bratislavskej nemocnice milosrdných bratov predstavil v Bratislave provinciál Rakúskej rehole Hospitálskej rehole sv. Jána z Boha – milosrdných bratov, páter Saji Mullankuzhy OH. Ako vysvetlil, touto zmenou – „novinkou“ chce rehoľa vniesť do nemocnice „nový vietor“ a ešte viac využiť potenciál, ktorý má. „Zároveň chceme posilniť meno a charizmu milosrdných bratov, pretože predčasom sa objavili chýry o možnom predaji tejto nemocnice. Nemocnica v centre Bratislavy je a naďalej bude vedená milosrdnými bratmi  a týmto chcem navždy vyvrátiť akékoľvek fámy či úvahy o jej prechode do rúk iného majiteľa. Kladieme dôraz na pojem milosrdní (bratia), teda nemocnica naďalej zostáva svojím charakterom kresťansko-katolíckym zariadením. Toto je posolstvo, ktoré chceme aktuálne vyslať k našim zamestnancom, spolupracovníkom i pacientom, širšej verejnosti,“ uviedol provinciál, páter Saji Mullankuzhy OH. Zároveň poďakoval všetkým, ktorí sa dosiaľ podieľali na vedení a prevádzke nemocnice a šírili charizmu milosrdných bratov aj v náročných obdobiach. Personál nemocnice i rehole ubezpečil, že so všetkými naďalej počítajú pri budovaní tohto rehoľného diela na Slovensku.

TK KBS informovala Andrea Eliášová

P. Jozef Mihok sa stal členom kontinentálneho koordinačného tímu CHARIS

V rekolekčnom centre Totus Tuus v poľských Zembrzyciach sa v dňoch 27. až 29. septembra konalo stretnutie Európskej služby communia (ESC) CHARIS. Jeho účastníci zvolili novú ESC a kontinentálny koordinačný tím, ktorého členom sa stal aj slovenský zástupca – P. Jozef Mihok CSsR.

Stretnutie sa začalo svätou omšou, ktorej predsedal pomocný krakovský biskup Robert Chrząszcz. Vo svojej homílii poukázal na dôležitosť otázky, ktorú Ježiš položil apoštolom: „Za koho ma pokladáte vy?“ Biskup hovoril o potrebe mať dôverný vzťah s Ježišom a svedčiť o tomto vzťahu v každodennom živote a rozhodnutiach.

Zoltán Vegh, národný koordinátor Národnej služby communia (NSC) Maďarsko a bývalý koordinátor kontinentálneho koordinačného tímu, sa neskôr zamyslel nad poslednými tromi rokmi mandátu ESC a nad tým, čo sa za toto obdobie európskej službe podarilo dosiahnuť a akým výzvam čelila.

Tony Laureys, európsky zástupca Medzinárodnej služby communia (ISC), hovoril o význame zmluvných spoločenstiev v CHARIS. Josip Bilandžija, zástupca mládeže v ISC, sa venoval dvom témam: úlohám ESC a novej stratégii pre mládež v CHARIS. Enrico Berardo, národný koordinátor NSC Švajčiarsko a člen Komisie CHARIS pre modlitbové skupiny, hovoril o situácii modlitbových skupín v Európe.

Voľby do ESC a koordinačného tímu prebiehali v dvoch etapách. V prvej etape boli prítomnými členmi s volebným právom zvolení traja zástupcovia spoločenstiev a dvaja zástupcovia mládeže, ktorí doplnili ESC. Za zástupcov spoločenstiev boli zvolení Dominik McDermott z Veľkej Británie, Milan Bednárik zo Slovenska a Vojtěch Koukal z Česka. Za zástupcov mládeže boli zvolení Priyanka Chourhary z Česka a José Luis Garrido Labrador zo Španielska.

Foto: Charis

Po zvolení a doplnení nového ESC sa uskutočnili voľby nového kontinentálneho koordinačného tímu. Do neho boli zvolení Enrico Berardo (národný koordinátor NSC Švajčiarsko), Priyanka Chourhary (zástupkyňa mládeže z NSC Česká republika), P. Jozef Mihok CSsR (národný koordinátor NSC Slovensko), Teresa Lally (národná koordinátorka NSC Škótsko), Zoltán Végh (národný koordinátor NSC Maďarsko), Lordan Ljubenkov (delegát národného koordinátora NSC Chorvátsko) a Antoni Tompolski (národný koordinátor NSC Poľsko).

Voľby boli zavŕšené svätou omšou, ktorej predsedal Christophe Blindt, zástupca charizmatických kňazov v ISC. Stretnutie sa skončilo svätou omšou, ktorej predsedal P. Jozef Mihok CSsR, nový člen Kontinentálneho koordinačného tímu, informoval Marvin Rodriguez, výkonný sekretár CNSC.

Zdroj: TK KBS
Ilustračné foto: Františka Čačková, OSF

Exercičný dom sv. Ignáca v Prešove hostil jezuitov z Česka a zo Slovenska

Exercičný dom sv. Ignáca v Prešove hostil v uplynulých dňoch vyše šesťdesiatku jezuitov z Česka a Slovenska. Išlo o v poradí druhé medzi-provinčné stretnutie jezuitov týchto dvoch provincií. Cieľom týchto stretnutí je vzájomné spoznávanie sa a zbližovanie, čo je dôležitým predpokladom a východiskom rozvoja spolupráce v  apoštolskom pôsobení jezuitov v Čechách, na Morave a na Slovensku.

V prvý deň stretnutia bol na programe spoločný výlet do Bardejova. Po svätej omši v Bazilike sv. Egídia nasledovala prehliadka baziliky a radnice. Zastavili sa aj na miestnej fare na milé a priateľské pozvanie miestneho dekana Mareka Kreheľa. Druhý deň medzi-provinčného stretnutia venovali spoločnému uvažovaniu v modlitbe a duchovných rozhovoroch o spolupráci jezuitov s inými.

Posledné spoločné predpoludnie venovali kandidátom na blahorečenie. P. Petr Havlíček priblížil život P. Adolfa Kajpra (1902 – 1959), ktorý – prenasledovaný najprv nacistickým a potom aj komunistickým režimom – zomrel vo veku 57 rokov v leopoldovskej väznici. P. Dušan Bezák zasa predstavil v Slovenskej provincii prebiehajúci Rok Tomáša Munka (28. januára 2024 – 4. mája 2025), o ktorom sa dá dočítať na stránkach munkovci.jezuiti.sk. Tomáš (1924 – 1945) je kandidátom na blahorečenie spolu so svojím otcom Františkom, s ktorým boli zastrelení počas pochodu pri likvidácii koncentračného tábora, pravdepodobne 22. apríla 1945 neďaleko mesta Neuruppin v Nemecku. Tomáš mal 21 rokov, jeho otec by sa o niekoľko mesiacov bol dožil päťdesiatky.

Medzi-provinčné stretnutie českých a slovenských jezuitov vyvrcholilo ďakovnou svätou omšou, ktorú celebroval slovenský provinciál, P. Jozef Šofranko a pri ktorej v kázni spolubratov povzbudil český provinciál, P. Petr Přádka. Po spoločnom obede v exercičnom dome, ktorému patrí vďaka za štedrú pohostinnosť, sa spolubratia obohatení spoločne stráveným časom rozišli späť do jednotlivých komunít, diel a poslaní v Čechách a na Slovensku.

Zdroj: TK KBS / jezuiti.sk, Jakub Garčár SJ

V Nových Zámkoch slávili 800. výročie stigmatizácie sv. Františka z Assisi

V Nových Zámkoch si veriaci cez víkend pripomenuli 800. výročie od stigmatizácie svätého Františka z Assisi. V športovej hale si bratia františkáni pripravili program pre rehoľníkov a verejnosť z celého Slovenska.

Program slávenia sa začal modlitbou františkánskeho ruženca. Po nej vystúpili zbory. Slávnostnú svätú omšu celebroval nitriansky pomocný biskup Mons. Peter Beňo. „Cez stigmatizáciu sa svätý František ešte väčšmi pripodobnil Ježišovi ukrižovanému. Ale to ho nezbavilo takého postoja radosti, jednoduchosti, postoja, že aj naďalej mohol chváliť a oslavovať Pána. Takto to nech je aj pre nás asi dnes takým odkazom, snažiť sa byť podobný Kristovi a s radosťou ohlasovať jeho posolstvo,“ uviedol.

Stigmatizáciu svätého Františka na hore La Verna priblížil provinciál františkánov, brat Juraj Andrej Mihály. „Vieme, ona sa udiala v roku 1224 a v tom čase v septembri v takej jeho osobnej hlbokej modlitbe sa mu zjavil Pán Ježiš ako 6-krídlový serafín, ale teda v podobe ukrižovaného Krista a potom mu ostali na tele stigmy, ktoré boli ako prvé oficiálne v cirkvi uznané a tento sviatok stigmatizácie sa potom preniesol do celého sveta, zvlášť františkánskeho sveta.“

Od roku 2023 do roku 2026 slávia františkánske rehole 800. výročia viacerých udalostí zo života ich zakladateľa. Po prvých jasličkách v Grecciu a tohtoročnom výročí stigmatizácie si v ďalších dvoch rokoch pripomenú aj chválospev Pieseň brata slnka a tranzitus svätého Františka.

Zdroj: TK KBS / Rádio LUMEN

35. výročie úmrtia o. Jána Ivana Mastiliaka, CSsR a odhalenie pamätnej tabule v Prešove

Pri príležitosti 35. výročia úmrtia Božieho služobníka o. Jána Ivana Mastiliaka, CSsR,  prvého slovenského gréckokatolíckeho kňaza – redemptoristu, protoihumena, profesora, spisovateľa, prekladateľa, väzňa pre vieru a polyglota, bola dňa 18. septembra 2024 odhalená pamätná tabuľa na dome na Sázavského ulici č. 8 v Prešove, kde žil v rokoch 1968 – 1989 v podkroví u rodiny Brajerovej a kde aj 18. 9. 1989 zomrel. Do tohto domu chodievalo za štúdiom a duchovným vedením množstvo kňazov, rehoľníkov, rehoľníčok, bohoslovcov i laikov.

Pamätnú tabuľu odhalili vladyka Ján Babjak, SJ, emeritný prešovský arcibiskup a metropolita a vladyka Milan Chautur, CSsR, emeritný košický eparcha. Vence k pamätnej tabuli položili vedúci odboru IKT Prešovského samosprávneho kraja Peter Vaník, člen PV-ZPKO a historik Juraj Vrábel ml. a predsedníčka Oblastnej organizácie KPVS Prešov Paulína Štefaničová. Prítomný bol aj provinciál Provincie Bratislava – Praha Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa P. Jozef Mihok, CSsR a primátor Mesta Prešov František Oľha s viceprimátormi Martinom Ďurišinom a Petrom Krajňákom. Následne archimandrita Marko Durlák, protosynkel Prešovskej archieparchie prečítal pozdravný list vladyku Jonáša Maxima, prešovského arcibiskupa a metropolitu, ktorý bol v tom čase v Ríme.

Životopis o. Mastiliaka predstavil o. Daniel Atanáz Mandzák, CSsR. Za redemptoristov, ktorí navštevovali o. Mastiliaka sa prihovoril P. Michal Zamkovský, CSsR a za majiteľov domu Katarína Šmigová, rod. Brajerová a jej rodná sestra, sr. Monika Helena Brajerová, SDR.

Pamätnú tabuľu požehnal vladyka Ján Babjak, SJ, ktorý si zároveň zaspomínal na návštevy o. Mastiliaka. Program bol ukončený molebenom k Prečistej Bohorodičke, v rámci ktorého sa prihovoril vladyka Milan Chautur, CSsR. Záverečné slovo povedal viceprovinciál Michalovskej viceprovincie Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa o. Miroslav Bujdoš, CSsR.

Peter Sandtner

Dvaja členovia Spoločnosti Božieho Slova zložili v Nitre doživotné sľuby

Spoločnosť Božieho Slova si pripomenula 149. výročie svojho založenia. Pre Slovenskú provinciu to je zároveň deň, kedy si bratia v dočasných sľuboch obnovujú svoje zasvätenie Bohu.

Slávnosť sa konala na nitrianskej Kalvárii a začala vzývaním Ducha Svätého. Po čítaní z Matúšovho evanjelia boli predstavení bratia, ktorí v tento deň mali zložiť doživotné sľuby – fr. Peter Nguyen Van Luong a fr. Václav Plánka.

Po homílii P. Mareka Vaňuša SVD, provinciála Slovenskej provincie Spoločnosti Božieho Slova, nasledoval samotný obrad skladania rehoľných sľubov čistoty, chudoby a poslušnosti. Mladým misionárom odovzdali misijné kríže.

Po zložení doživotných sľubov seminaristi fr. Benedikt Kočamba, fr. Américo Fernandes Ceslo, fr. Randriamisaina Nambinintsoa Hajaina a fr. Razafimahatratra Heriniaina Njaraso, obnovili svoje tretie rehoľné sľuby.

Seminaristov prišli povzbudiť ich príbuzní, priatelia, spolubratia a veriaci z rôznych miest pôsobenia verbistov, ako aj Misijné sestry Služobnice Ducha Svätého a zasvätení z iných rehoľných kongregácií.

Zdroj: Spoločnosť Božieho Slova