Viac o tomto stále pomerne novom študijnom programe a ako ho hodnotia sami študenti po 1. roku štúdia nájdete na tomto krátku videu.

Hronský Beňadik privítal viac ako 450 zasvätených na Jubilejnej celoslovenskej púti. „Ste zázrakom, treba znovu začať s radosťou a nádejou,“ zaznelo v príhovore nuncia
V sobotu 28. júna 2025 sa Bazilika minor sv. Benedikta a areál priľahlého kláštora v Hronskom Beňadiku zaplnili rehoľníkmi z celého Slovenska. Slávnostnú svätú omšu celebroval apoštolský nuncius Mons. Nicola Girasoli, biskup Reykjavíku Mons. Dávid Tencer, OFMCap, nitriansky pomocný biskup Mons. Peter Beňo a koncelebrovalo množstvo rehoľných kňazov. Súčasťou pestrého programu, ktorý zastrešovala Konferencia vyšších rehoľných predstavených na Slovensku, bola aj spomienka na 75. výročie Akcie K a Akcie R.








Duchovný program sa začal spoločnou modlitbou ruženca. Na úvod svätej omše prítomných pozdravil rektor baziliky Mons. Peter Brodek a predseda KVRPS br. Miroslav Kulich, OFMCap. V homílii sa zasväteným prihovoril nuncius Mons. Nicola Girasoli, ktorý im na úvod poďakoval, že sú „tvárou Cirkvi, ktorá kráča s potrebami a núdzami ľudu“ a pozval ich, aby prosili Pána jeho vlastnými slovami Samaritánke: „Pane, daj sa mi napiť.“ Ďalej vo svojom príhovore spomenul tri charakteristiky pravého putovania, ktorými sú zmena, milosrdenstvo a misia: „Púť je vždy skúsenosťou obrátenia. Nemôžeme sa vrátiť takí, ako sme prišli. Niečo sa v našom srdci musí zmeniť. … Druhé dôležité slovo je milosrdenstvo. Viete, že pápež František, ktorý nás nedávno opustil, hovoril veľa o tejto skúsenosti. Milosrdenstvo ako niečo, čo nám pomáha cítiť sa bratmi a sestrami všetkých. Milosrdenstvo s otvoreným náručím. Vaša služba je zasvätenie sa milosrdenstvu, blízkosti ľuďom. Tretia charakteristika po obrátení a milosrdenstve je misia. Začať misiu, ktorú má každý z vás, s vlastnou charizmou, aby ste sprítomňovali Ježiša a evanjelium vašim bratom a sestrám. Je to misia sprevádzania, porozumenia, misia, ktorá neodsudzuje, ktorá nechce súdiť jedných alebo druhých. Vráťte sa domov, plní misie. S túžbou ohlasovať to, čím ste a to, čo žijete. S veľkou radosťou, s veľkou nádejou.“
Na záver nuncius rehoľníčky a rehoľníkov povzbudil slovami: „Bratia a sestry, vďaka za to, čo robíte, za to, kým ste. Toto je starobylá bazilika, je to 950 rokov histórie. To je ideálne miesto na prijatie tejto vody. Ideálne miesto, aby sme sa znova nabili entuziazmom a boli radostnými. Čím viac sme svetlom, tým viac svetla dáme druhým. Čím viac sme nádejou, tým viac nádeje dáme druhým. A toto svetlo a nádej sú nákazlivé. Keď sme spoločne našli Ježiša, ako Jozef a Mária, treba znova začať s radosťou. Bratia a sestry, žite teda tento zázrak.“




Po svätej omši nasledovala odprosujúca pobožnosť pred relikviou Kristovej Krvi. Počas nej zazneli príhovory pápeža Františka zasväteným počas jeho apoštolskej cesty na Slovensku.
Prítomných zaujala aj prednáška P. Tomáša Gerboca, SVD o živote prenasledovaných rehoľníkov počas obdobia totality. Po nej sa zástupcovia rehoľných komunít vybrali na miestny cintorín, na ktorom sú pochované mnohé sestry, ktoré zomreli v kláštore v Hronskom Beňadiku. Od roku 1950 až do pádu režimu bol totiž jedným z internačných kláštorov pre rehoľné sestry z celého Slovenska. Predseda KVRPS br. Miroslav Kulich, OFMCap počas pietnej spomienky symbolicky položil veniec na cintoríne a následne sa sestry modlili pri hroboch členiek svojich reholí, ktoré znášali príkoria pre vernosť svojmu povolaniu.
V priestoroch bývalého benediktínskeho opátstva bolo tiež možné zúčastniť sa komentovaných prehliadok jubilejnej baziliky a opátskeho krídla približujúceho život mníchov v minulosti. Počas agapé mali rehoľníci priestor na neformálne rozhovory, ktoré odzrkadľovali pestrosť rehoľných inštitútov a bohatstvo chariziem.
Text: Sr. Zuzana Škrinárová, SSS
Foto: Človek a viera – Jozef Sagan, Mária Švecová, Veronika Mihálová
(Úplná fotogaléria sa nachádza na www.clovekaviera.sk v sekcii Galérie a bude priebežne dopĺňaná.)











Redemptoristi ponúkajú ročný kurz duchovného sprevádzania
Aktualizované 27. 6. 2025 – počet účastníkov prvého ročníka je naplnený.
Redemptoristi vo svojom Duchovnom a formačnom centre Jána Ivana Mastiliaka v Stropkove, ponúkajú ročný kurz duchovného sprevádzania (10 stretnutí).
Účastníkmi kurzu môžu byť kňazi, zasvätené osoby, aj laici. Je vhodný aj pre rehoľné sestry, ktoré pracujú vo formácii. Kurz bude prebiehať raz v mesiaci, počas dvoch dní, v čase od septembra 2025 do júna 2026. Jeho súčasťou je aj individuálne sprevádzanie účastníkov (tzv. kolokvia rastu).
Prihlasovanie bude prebiehať do 15. augusta 2025. Viac informácii je možné získať na webstránke Centra.
alebo cez QR kód na plagáte v prílohe.

ThLic. o. Metod M. Lukačik CSsR

Umeniu dozrievať v komunite sa v Tatrách učili sestry z viacerých reholí
V Dolnom Smokovci sa konalo tretie stretnutie permanentnej formácie Umenie dozrievať v komunite III. V termíne 17. – 19. júna 2025 sa v Charitnom penzióne v Dolnom Smokovci konalo ďalšie zo série stretnutí permanentnej formácie sestier vo veku 62+.
Stretnutie viedol Páter Reginald Slavkovský, OP na tému budovania spoločenstva komunity, ktorú tvorili prednášky a krátke interaktívne cvičenia. Spoločný večer bol obohatený moderovanou adoráciou, ktorú hudobne doprevádzala sr. Samuela Verespejová, SNPM.





Účastníčky pozitívne hodnotili prácu vo dvojiciach, praktické cvičenia a boli vďačné, že sa mohli prehĺbiť v sebapoznaní, aktívnom počúvaní a zručnosti lepšie viesť vzájomnú komunikáciu.
Sr. Renáta Jamborová, SSS

Redemptorista Ján Kniez prijme kňazskú vysviacku
Diakon Ján Kniez CSsR prijme v piatok 27. júna 2025 vo Farskom kostole Najsvätejšieho Srdca Ježišovho v Bratislave na Kramároch kňazskú vysviacku. Svätiteľom bude Mons. Nicola Giracoli, apoštolský nuncius na Slovensku.


Ján Kniez CSsR, ktorý pochádza z Lovčice-Trubína, začal svoju formáciu v reholi redemptoristov v roku 2018. Dočasné sľuby čistoty, chudoby a poslušnosti zložil 11. septembra 2021 po ročnom interprovinciálnom noviciáte v komunite v Ciorani pri Neapole, ktorého sa zúčastnili novici zo Slovenska, Talianska a zo Španielska. Doživotné sľuby zložil 15. augusta 2024 v Podolínci a za diakona bol vysvätený 23. novembra 2024 v Banskej Bystrici. V júni 2025 ukončil magisterské štúdium katolíckej teológie na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity. Primičnú svätú omšu bude slúžiť v kostole sv. Márie Magdalény v Lovčici-Trubíne v nedeľu 29. júna 2024. Kňazskú službu začne v júli v komunite redemptoristov Bratislava – Puškinova.
Kongregáciu Najsvätejšieho Vykupiteľa založil v roku 1732 v mestečku Scala pri Neapole sv. Alfonz Maria de Liguori. Z Talianska priniesol redemptoristov cez Alpy sv. Klement Maria Hofbauer, rodák z Tasovíc pri Znojme, v roku 1785. Vo svetle charizmy sv. Alfonza redemptoristi Provincie Bratislava – Praha ohlasujú Evanjelium chudobným a opusteným prostredníctvom farských misií a exercícií, ktoré sú zároveň prvými apoštolskými prioritami. Ďalšími sú evanjelizácia prostredníctvom médií a vydavateľstva Slovo medzi nami, farská pastorácia a pôsobenie na pútnických miestach. Prvou zo základných priorít je zdieľaná misia, preto redemptoristi spolupracujú s laickými spoločenstvami Calvary, Rieka Života a Shekinah. Dekrétom generálneho predstaveného vznikla vo februári 2017 Provincia Bratislava – Praha, v rámci ktorej redemptoristi pôsobia v Bratislave (komunity Puškinova a Kramáre), Banskej Bystrici – Radvani, Gaboltove, Podolínci, v Tasoviciach, vo Frýdku, na Svatej Hore v Příbrami a v litovskom Kaunase. Michalovská viceprovincia pôsobí v troch kláštoroch na Slovensku (Michalovce, Stropkov, Stará Ľubovňa) a vjednom na Zakarpatí (Užhorod). Okrem ľudových misií robí aj misie na školách, duchovné cvičenia, vedie Arcibratstvo sv. ruženca, vydáva časopis Misionár a knihy vo Vydavateľstve Misionár, spravuje Baziliku minor v Michalovciach, ako aj farnosti v Starej Ľubovni a Stropkove.

V Smižanoch u pallotínov ponúkajú duchovné cvičenia pre kňazov
Centrum Božieho Milosrdenstva v Spišskej Novej Vsi vo Farnosti Smižany, kde pôsobia pátri pallotíni, ponúka v októbri a novembri duchovné cvičenia pod vedením slovenských biskupov. V dňoch 13. – 17. 10. 2025 ich bude viesť Mons. Andrej Imrich, emeritný biskup Spišskej diecézy a 24. – 28. 11. 2025 – Mons. Stanislav Stolárik, rožňavský diecézny biskup.

V cene je zahrnuté ubytovanie v jednolôžkových izbách, strava, nápoje i organizačné náklady.
Prihlásiť sa môžete na cbm.pallotini@gmail.com, alebo na telefónnom čísle 0918 950 124.
Dom pútnika CBM
Hutnícka 4
052 01 Spišská Nová Ves
Centrum Božieho milosrdenstva – CBM je rehoľno-formačné centrum spravované Spoločnosťou katolíckeho apoštolátu (SAC) – pallotínmi. Nachádza sa pri Diecéznej svätyni Božieho milosrdenstva v Spišskej Novej Vsi, farnosť Smižany. Interiéry CBM skrášľujú dary Svätého otca Jána Pavla II., ktoré sú súčasťou tematickej výstavy v priestoroch kostola a centra.
CBM sa nachádza v blízkosti Slovenského raja, Vysokých Tatier a termálneho kúpaliska vo Vrbove s rekreačnými možnosťami počas celého roka. Okolie centra je bohaté na kultúrne a historické pamiatky (Levoča, Spišská Kapitula, Spišský hrad, Žehra).
Viac o CBM a o pallotínoch nájdete TU.
Adam Walczuk, SAC

Sestry Congregatio Jesu ďakovali za dobrodenia počas Dňa provincie v Prešove
V sobotu 7. júna 2025, ešte vo Veľkonočnom období a v rámci jubilejného roka, sa rehoľa sestier Congregatio Jesu stretla v Konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove na slávnostnej svätej omši. Táto udalosť bola súčasťou Dňa provincie a niesla sa v duchu vďaky za všetky Božie dobrodenia i oslavy životných a rehoľných jubileí niektorých sestier.
Na začiatku svätej omše sa k prítomným sestrám prihovorila provinciálna predstavená sr. Júlia Milčová CJ. Poďakovala sa sestrám za ich vernosť a službu a povzbudila ich, aby si uvedomovali hodnotu svojho rehoľného povolania ako dar pre Cirkev i svet.
Hlavným celebrantom svätej omše bol Jozef Dronzek, dekan a farár. Vo svojej homílii sa zameral na význam slova fiat – staň sa, ktoré každá sestra vo svojom srdci vyslovila pri rozhodovaní sa pre rehoľný život. Poukázal na krásu a náročnosť tohto celoživotného „áno“ Bohu a povzbudil sestry, aby zotrvali vo svojej vernosti aj napriek výzvam.




Poďakovanie a symbolický dar
Na záver svätej omše sa provinciálna sr. Júlia Milčová poďakovala otcovi dekanovi za slávenie Eucharistie a osobitne sa prihovorila sestrám, ktoré slávili svoje jubileá. Ako prejav vďaky a radosti im venovala bielu ružu – symbol čistoty, vernosti a nádeje.
Po skončení liturgickej slávnosti si sestry urobili spoločnú fotografiu, ktorá bude pripomienkou tohto požehnaného dňa, plného vďačnosti, spoločenstva a oslavy povolania.
TK KBS informoval Jakub Halčák

Zomrela sestra Ľudmila Kalafutová, SMVS, prvá predsedkyňa Konferencie vyšších predstavených ženských reholí na Slovensku
Správu preberáme od sestier satmárok:
Plné vďačnosti za život veľkej osobnosti, prosíme o modlitbu.
Odpočinutie večné daj jej, Pane…
Viac o živote sestry Ľudmily sa môžete dozvedieť:
https://www.pametnaroda.cz/sk/kalafutova-ludmila-1945


Biblia a zasvätený život: internoviciátne stretnutie v Melčiciach
Posledné stretnutie Internoviciátu v tomto školskom roku sa konalo vo Františkánskom duchovnom centre sestier františkánok Premenenia v Melčiciach – Lieskovom v dňoch 30. mája – 2. júna 2025. Na stretnutí prednášala s. Fides Strenková, CJ na tému Biblia a zasvätený život. Stretnutie zorganizovali s. Brigita Puchalová, SMVS a br. Reginald Slavkovský, OP. Stretnutia sa zúčastnili 4 novicky a 4 magistry.




Väčšina z nás sa už poznala, ale niektorí boli noví, najmä pre prednášajúcu, tak sme prvý večer začali vzájomným predstavovaním. Potom s. Fides vo svojej prvej prednáške poukázala na dôležitosť Písma pre rehoľný život z dokumentov Cirkvi aj z vlastnej skúsenosti. Ďalšie dva dni nám ponúkla inšpiratívne pohľady na tri konkrétne texty Písma, ktoré pre nás môžu byť pomocou v našom zasvätení. Hovorila o Márii predstavujúcej vzor viery ako cesty (Lk 1 a Jn 19, 25-27), o daroch Ducha pre budovanie komunity (1 Kor 12 – 14) a napokon o sprevádzaní na duchovnej ceste (Sk 8, 26-40). Textom Svätého Písma sme sa venovali najprv sami v tichu, po prednáške bol čas na rozjímanie nad nimi a neskôr aj na podelenie sa.
Usilujeme sa o to, aby na Internoviciátnom stretnutí mali novicky čo najviac času byť spolu a zdieľať radosti aj starosti tejto etapy rehoľnej formácie. V sobotu večer sme sa do rekreácie zapojili všetci. Hrali sme hru Dixit, trénovali sme si pri nej svoju predstavivosť, empatiu aj tvorivosť, nechýbal ani humor. To najhlbšie, čo sme si odnášali z prednášok aj z vlastných reflexií, sme prinášali do kaplnky, kde sme slávili sväté omše, modlili sme sa breviár, mali sme spoločné rozjímania aj adoráciu, prežívali sme tam spoločenstvo s Bohom aj krásne ľudské spoločenstvo. Keď mohli, tak sa k nám pridávali aj miestne sestry Tereza a Veronika, ktorým vďačíme aj za dobré jedlo a príjemnú atmosféru.


V sobotu poobede sme navštívili pútnické miesto na Skalke pri Trenčíne. Najprv sme sa zastavili na Malej Skalke v pútnickom chráme sv. Andreja Svorada a Beňadika. Potom sme sa presunuli o kúsok ďalej k Veľkej Skalke, čo je bývalý benediktínsky a neskôr jezuitský kláštor. V rámci prehliadky sme sa v dolnej časti kaplnky pri veľkom kríži pomodlili Korunku Božieho milosrdenstva. Z pútneho miesta sme sa presunuli do neďalekej Dubnice. Tu pred časom pôsobila s. Brigita a na jej podnet sme si prezreli Dubnický kaštieľ, park okolo neho a takisto neďaleký kostol sv. Jakuba. Výletík sme zakončili zmrzlinou na trenčianskom hlavnom námestí a prehliadkou kostola Narodenia Panny Márie pri Trenčianskom hrade.
Posledné stretnutie v školskom roku sme mali tradične dlhšie. V pondelok ráno sme poďakovali miestnym sestrám a vybrali sme sa na pútnické miesto Butkov pri obci Ladce. Pozdravil nás aj zakladateľ tejto skalnej svätyne pán Anton Barcík a venoval nám niekoľko kníh o histórii tohto miesta. Krátke putovanie a prehliadka boli dobrou príležitosťou na rozhovory, individuálnu aj spoločnú modlitbu a nádherný výhľad na celé okolie. Možno to bola aj dobrá príležitosť pozrieť sa takto zhora, z Božej perspektívy aj na naše vlastné životy.
Text a foto: Reginald Slavkovský, OP a Brigita Puchalová, SMVS

Konala sa Provinciálna kapitula Rehole menších bratov – Františkánov na Slovensku
V dňoch 26. – 30. mája 2025 sa v Bratislave konala v poradí 12. provinciálna kapitula Rehole menších bratov – Františkánov na Slovensku od pádu totality v r. 1989. Účastníci kapituly diskutovali o optimalizácii počtu komunít a možnostiach účinnej pastorácie pri zníženom počte rehoľných povolaní. Bratom pomáhajú v horlivom odhodlaní žiť podľa evanjelia prebiehajúce osemstoročné jubileá Rádu. Tie vyvrcholia v r. 2026 sériou rozmanitých podujatí pri príležitosti slávenia výročia smrti ich zakladateľa, sv. Františka z Assisi (1182 – 1226) v spolupráci s celou františkánskou rodinou – kapucínmi a minoritmi, početnými ženskými rehoľnými kongregáciami a Františkánskym svetským rádom.
Účastníci kapituly prijali závery ohľadom užšej spolupráce s Teologickou fakultou Trnavskej univerzity a Konferenciou vyšších rehoľných predstavených na Slovensku v oblasti formácie a vzdelávania. Bratia deklarovali vôľu pokračovať vo výzvach o pokoj, spravodlivosť a ochranu stvorenstva podľa príkladu nedávno zosnulého pápeža Františka v oblasti ekológie, ekumenizmu a medzináboženského dialógu.
Pôsobenie bratov františkánov na Slovensku sa zameriava na pastoráciu rodín a mládeže, ľudové misie vo farnostiach, kontemplatívnu modlitbu v pustovni, duchovné podujatia v Centre novej evanjelizácie v Beckove, púte do Svätej zeme a Talianska, návštevy seniorov v domovoch sociálnych služieb, službu v nemocniciach, prácu s chudobnými na periférii a intenzívnu spovednú službu.
Autentická evanjelizácia, ktorou bratia františkáni ako nositelia pokoja a zmierenia zvestujú príchod kráľovstva nádeje a lásky, je charakterizovaná radostnou prítomnosťou uprostred ľudí tejto sekularizovanej doby. Na kapitule bol zároveň zvolený nový poradný zbor aktuálneho provinciálneho ministra br. Juraja Mihályho a jeho vikára br. Jozefa Čiráka v zložení br. Efrém Zemjánek, br. Jeremiáš Kvaka, br. Remigiusz Górski a br. Peter Vnučák.
Menší bratia františkáni majú na Slovensku v súčasnosti 71 členov (z toho 41 kňazov, 1 diakona, 20 bratov laikov a 9 bratov vo vstupnej formácii) s priemerným vekom 50,4 rokov. Pôsobia v 8 historických kláštoroch (Bratislava, Trnava, Hlohovec, Beckov, Trstená, Nové Zámky, Fiľakovo a Prešov), na pustovni pri Púchove a vo farnosti Gelnica. Ďalej personálne vypomáhajú bratom v českej františkánskej provincii a sú pripravení vyslať bratov pre zahraničné misie.
Br. Jakub Martaus OFM
provinciálny sekretár