Žilinské františkánske rehoľné spoločenstvá začali v sobotu 10. júna sláviť jubileum vianočnou svätou omšou v kapucínskom Kostole Obrátenia sv. Pavla v Žiline (Sirotár). Je to v Žiline prvá z viacerých plánovaných aktivít, ktorými si chce františkánska rodina pripomenúť v tomto roku jubileum 800 rokov od prvého slávenia Vianoc s jasličkami v talianskom meste Greccio.

„Snahou svätého Františka bolo prinášať nové spôsoby, ako priblížiť nášho Pána ľuďom a byť impulzom v živote spoločenstva. To nás povzbudzuje zapojiť sa do tohto výročia možno netradičnou formou,“ týmito slovami pozýval rektor kostola, brat Michal Piaček, na túto júnovú vianočnú svätú omšu cez facebook. Prišlo mnoho ľudí, skoro ako na polnočnú svätú omšu.

Kazateľ, brat Tomáš Fusko, predstavil jubileum 800 rokov od postavenia prvých jasličiek v Greccio slovami: „Jubileum nie je ani tak o Vianociach, ale o tom, aby sme sa nechali inšpirovať životom svätého Františka a tým, čo v jeho živote urobil Boh. František poznal Krista a pýtal sa ‘Čo mám ešte urobiť, aby ťa ľudia milovali?’ Radosť, ktorá je chtivá po láske a pokoji, ho motivovala, aby robil takéto veci, ktoré nikdy nikto pred ním neurobil. František prebúdza aj naše zmysly.“

Vianočný charakter dotvorila výzdoba kostola s jasličkami, koledy, ale aj vianočné oplátky či punč ponúkané pri agapé, či darček pre každú rodinu – vianočná sviečka. Betlehem od ľudového umelca z Oravy, ktorý bratia dostali, aby v tomto roku prinášal návštevníkom kostola radosť, tam bude vystavený až do konca vianočného obdobia.

Na území mesta pôsobí niekoľko františkánskych reholí: kapucíni, školské sestry sv. Františka, dcéry sv. Františka a svetský rád (terciári), ktorí spolupracujú na príprave aktivít jubilea.

Františkánska rodina počas nasledujúcich troch rokov bude postupne sláviť 800 rokov od týchto udalostí: r. 2023 – prvé jasličky v Grecciu (1223), r. 2024 – stigmatizácia sv. Františka (1224), r. 2025 – pieseň brata slnka (1225), r. 2026 – tranzitus sv. Františka (1226).

text a foto: Františka Čačková, OSF

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *