Exercičný dom sv. Ignáca v Prešove v utorok 10. januára 2023 oslávil tridsať rokov svojej existencie. Slávnostnej svätej omši predsedal emeritný prešovský arcibiskup Mons. Ján Babjak, SJ.

Presov, exercicny dom, vyrocie, 30

Koncelebrantmi boli P. Jozef Šofranko,SJ, provinciál Spoločnosti Ježišovej a P. Ján Benkovský,S J, superior komunity. Prítomných bolo aj viacero pátrov SJ, ako aj diecézni kňazi.

Presov, exercicny dom, vyrocie, 30

Kazateľom bol páter Šofranko,SJ, ktorý v homílii prešiel 30 rokmi existencie domu. Okrem iného spomenul, že aj on bol prítomný, ale sa nezúčastnil posviacky domu, lebo bol študentom hotelovej školy, ktorá obsluhovala pri agapé.

Hlavnou náplňou domu sú duchovné cvičenia. Hnacím kolieskom pri výstavbe domu bol P. Jozef Dojčák, SJ a jeho pomocníkmi boli jeho rodáci z Fintíc, ako aj veriaci z Prešova a okolia. Aj počas pandémie Covid-19 bol za prísnych epidemických predpisov ako „maják“  otvorený pre tých, ktorí sa chceli vyspovedať a prijať Eucharistiu.

Nakoniec sa k prítomným ešte prihovoril vladyka Babjak. Povzbudil veriacich a povedal „aby sme trávili viac času pred bohostankom, ako pred modrožiarjacou bedinkou“. Po svätej omši sa konalo agapé.

Presov, exercicny dom, vyrocie, 30

Exercičný dom posvätil pred tridsiatimi rokmi vtedajší biskup Košickej arcidiecézy Mons. Alojz Tkáč. Na posviacke bolo prítomných veľké množstvo veriacich. Na tejto udalosti boli prítomní aj dnes už zosnulí biskupi Mons. Pavol Hnilica, SJ a Mons. Ján Hirka. Na posviacke sa zúčastnil aj dnešný košických arcibiskup metropolita Bernard Bober.

Exercičný dom sv. Ignáca je situovaný na západnom okraji mesta Prešov, v prostredí na úpätí Kalvárie. Pre exercitantov je k dispozícii 57 izieb s celkovou kapacitou 60 lôžok, päť kaplniek, štyri prednáškové miestnosti, jedáleň s minibufetom a parkovisko. Prostredie dotvára veľký park so záhradou sv. Ignáca a s množstvom zelene.

TK KBS informoval Jakub Halčák

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *