Po vypuknutí konfliktu na Ukrajine sa do pomoci zapojili aj rehoľné sestry Congregatio Jesu, TK KBS o tom informovala ich provinciálna predstavená sr. Agnesa Jenčíková. V Kyjeve sú dve členky Slovenskej provincie. Sú to rodené Ukrajinky, sr. Anastasia Mazur a Katarína Mazur. Ďalšie členky pomáhajú na západe Ukrajiny. 

– Aké máte správy o činnosti vašich sestier na Ukrajine? 

Sme v kontakte e-mailom a telefonicky. V noci zo štvrtku na piatok úlomky zo zostrelenej rakety zasiahli obytný dom neďaleko bytu našich sestier  Anastasie Mazur a Kataríny Mazur. Naše sestry a ich susedia z paneláku, v ktorom sestry bývajú a kde je aj Centrum Karitas, kde pracujú, sa ukrývajú do pivničných priestorov pod domom, ktoré sú vďaka Caritas opravené, je v nich urobené vetranie, kuchyňa, sociálne zariadenie a aj kúrenie. Susedia sú za sestry a ich pomoc vďační.

– Ako prežívajú vojnový stav? 

Keď zaznejú sirény, do úkrytu prichádzajú vo veľkej miere matky s deťmi, ktorých niektorí manželia odišli bojovať. Naše sestry sa snažia ich povzbudiť a podržať, tiež zabezpečili matrace a iné potreby. Jedlo majú, trochu bol problém s chlebom, ale našťastie majú múku. Cez deň bolo trochu pokojnejšie, tak sa sestry vrátili do nášho bytu. Podarilo sa im ísť aj na svätú omšu do kostola a sr. Katarína bola v katolíckom rádiu pri kostole, vo vysielaní sa modlila, aby sa k tejto modlitbe mohol na Ukrajine pridať každý, kto počúva rádio radiomaria.org.ua

– Ako im môžeme pomôcť zo Slovenska?

Sestry prosili veľmi o modlitbu, lebo nevedia, čo príde, keď sa do Kyjeva dostanú Rusi. Buďme hrdé na tieto naše sestry a na všetky naše sestry na Ukrajine a veľmi sa za ne modlime. Cítia našu podporu a modlitby a veľmi srdečne vás každú pozdravujú.

– Kde ešte pôsobia vaše sestry a ako sú na tom? 

Naše sestry v Užhorode a v Serednom, Kristína, Marietta, Xénia, Terezka a Diana to majú zatiaľ pokojnejšie. Ponúkla som im, aby prišli na Slovensko. Tiež sa rozhodli zostať na Ukrajine; vrátila sa sr. Tadea, ktorá sa prihlásila za dobrovoľníčku do tábora pre utečencov v Humennom.

Zdroj: TK KBS

Na facebooku Congregatio Jesu môžete nájsť niekoľko ďalších príspevkov k tejto téme.