V roku 2020 si pripomíname 70. výročie likvidácie kláštorov – násilného vyvezenia rehoľníkov z kláštorov komunistickým režimom počas tzv. Barbarskej noci, čím sa mal ukončiť život rehoľníkov a rehoľných komunít v bývalom Československu. Konferencia vyšších rehoľných predstavených na Slovensku prináša sériu dokumentov s názvom Barbarstvo moci, ktoré sprostredkúvajú svedectvo doby cez prizmu historických faktov a výpovedí svedkov. Súčasne ponúka v osobitných videách s názvom Svedectvom o barbarskej moci autentické výpovede tých, ktorí boli v čase Akcie K a Akcie R priamo v centre diania. V každom dokumente vystupujú členovia alebo členky z jednej slovenskej rehoľnej kongregácie.


Od konca augusta 1950 boli rehoľné sestry sústredené v kláštoroch na viacerých miestach Slovenska.

O ich prítomnosti a nedobrovoľnom sústredení na týchto miestach vedela široká verejnosť. I keď boli sestry poväčšine zavreté za múrmi kláštora a tam pracovali, boli svedkami doby a krívd komunistického režimu. Preto museli, podľa návrhu Slovenského úradu pre veci cirkevné, z katolíckeho Slovenska odísť.

Ich novým domovom sa stalo české pohraničie, miesta, odkiaľ bolo násilne vyvezené nemecké obyvateľstvo. Tam im bola pridelené bývanie i práca. České pohraničie sa malo stať miestom poslednej etapy ich prítomnosti v komunistickom Československu a miestom ich zániku.

Predchádzajúce diely Barbarstva moci a ďalšie príspevky k tejto téme nájdete TU.

© KVRPS