Ústredným motívom oltárnej mozaiky, ktorú v nedeľu 13. októbra 2019 v kostole Panny Márie Lasaletskej vo farnosti Považská Bystrica – Rozkvet slávnostne požehnal žilinský diecézny biskup Mons. Tomáš Galis, je biblický text z Jánovho evanjelia: „Keď Ježiš uzrel matku a pri nej učeníka, ktorého miloval, povedal matke: ‘Žena, hľa, tvoj syn!’ Potom povedal učeníkovi: ‘Hľa, tvoja matka!’ A od tej hodiny si ju učeník vzal k sebe.“

Autorom tohto umeleckého diela je český architekt Ing. arch. Jiří Šťasta. Dominantou takzvanej „adopcie pri kríži“ je kríž s Ježišom Kristom, ktorého dopĺňajú postavy Panny Márie a apoštola Jána. Po bokoch sa nachádzajú dvaja anjeli nesúci nástroje umučenia – kladivo a kliešte. Tieto nástroje zároveň vytvárajú priamu spojitosť so zjavením Panny Márie v La Salette, nakoľko práve kríž s týmito symbolmi sa nachádzal na jej hrudi. V hornej časti mozaiky je obraz Nebeského Jeruzalema, v ktorého strede sedí Baránok na tróne.

Požehnanie oltárnej mozaiky sa uskutočnilo takmer presne rok po konsekrácii farského kostola, ktorá sa konala 14. októbra 2018, a je ovocím nielen nesmierneho Božieho požehnania a pomoci, ale aj obetavosti a štedrosti mnohých dobrodincov, ktorí sa nezištne podieľajú na duchovnom raste tejto mladej farnosti.

Zdroj: facebook saletíni Rozkvet
Foto: Ondrej Robota

1 komentáre k "Mozaika u saletínov v Považskej Bystrici predstavuje adopciu pri kríži"

  1. Spätný odkaz: Žehnání kostela Panny Marie Lasalettské, Považská Bystrica – Dílna Všech svatých, Rajhrad

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *