Posledné stretnutie rehoľných noviciátov v tomto školskom roku sa konalo v Centre Božieho milosrdenstva u pallotínov v Spišskej Novej Vsi v dňoch 1. – 4. júna 2023. Na stretnutí prednášala s. Fides Strenková, CJ na tému Biblia a zasvätený život.

Novicky sa tešili na spoločné stretnutie aj preto, že v takejto zostave sa už nestretnú. Dve z nich budú v lete končiť noviciát a zvyšné tri začnú druhý rok noviciátu. Okrem noviciek, prednášajúcej a organizátorov – s. Brigity Puchalovej a o. Reginalda Slavkovského, boli ďalšími účastníčkami ešte dve magistry.

Už prvý večer mali úvodnú prednášku, v ktorej s. Fides predstavila, ako je dôležitosť Písma pre rehoľný život zdôrazňovaná v dokumentoch Cirkvi. Ďalšie dva dni ponúkla svoj pohľad na tri konkrétne texty Písma, ktoré môžu byť inšpiráciou v zasvätení. Hovorila o Márii predstavujúcej vzor viery ako cesty (Lk 1 a Jn 19), o daroch Ducha pre budovanie komunity (1 Kor 12-14) a napokon o sprevádzaní na duchovnej ceste (Sk 8).

„Internoviciátne stretnutia štruktúrujeme tak, aby novicky mali čo najviac času byť spolu, zblížiť sa ľudsky aj duchovne. Hlavný program sme mali všetci spolu, ale novicky mali dosť príležitostí byť spolu aj samy. Okrem študijného času a modlitieb sme do programu zahrnuli aj hry, výlet do prírody a minipúť do Levoče. V piatok večer sa prejavila naša hravosť a súťaživosť v hre Aktivity. V sobotu poobede sme si vychutnávali krásu Slovenského raja, naším cieľom bolo Kláštorisko. Tam sme mali svätú omšu na mieste bývalého kostola kartuziánskeho kláštora a po nej nás celým priestorom bývalého kláštora previedol pán Juraj Slivka. Vďaka jeho erudovanému a podnetnému výkladu kláštor akoby pred nami ožil a my sme si vedeli živo predstaviť, ako tam mnísi žili, čo robili, aká to bola doba… Stretli sme tam aj doc. Michala Slivku, archeológa, ktorý pred 40 rokmi začal kláštor odkrývať a vďaka jeho entuziazmu toto miesto znovu ožilo a odkrýva nám vzácne tajomstvá histórie aj našich duchovných dejín. V nedeľu sme sa presunuli do Levoče. Na Levočskej hore sme v pútnickom kostole spolu slávili sv. omšu a potom sme si vychutnávali krásne prostredie, nádherný výhľad na Levoču a okolie a tiež ticho a posvätnosť miesta. Zišli sme ešte do mesta, s dobrou zmrzlinou sme obišli hlavné námestie a absolvovali sme aj komentovanú prehliadku kostola sv. Jakuba s dielami Majstra Pavla z Levoče,“ doplnila sestra Brigita.

Reginald Slavkovský, OP a Brigita Puchalová, SMVS

2 komentáre k "Biblia a zasvätený život – internoviciátne stretnutie v Spišskej Novej Vsi"

  1. Na fotografiách nie je kostol zo Spišskej Novej Vsi, ani svätyňa Božieho milosrdenstva v Smižanoch. V texte je , že stretnutie sa konalo v SNV.

    • Áno, text je v poriadku, aj fotky. Účastníci internoviciátu sa vonku fotili asi iba na výletoch a v Smižanoch iba vnútri v Centre Božieho milosrdenstva (prvé dve fotografie).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *