Kongregácia milosrdných sestier sv. Vincenta – Satmárky začali zbierať materiály o zakladateľke Rodiny Nepoškvrnenej, sr. Bernadete Pánčiovej (rodným menom Aurélia-Štefánia Pánčiová). Na sociálnej sieti to oznámila generálna predstavená kongregácie sestra M. Irena Alžbeta Kopanicová.

„Rozhodli sme sa požiadať Mons. Mariána Chovanca, biskupa Banskobystrickej diecézy, kde sestra pôsobila a zomrela, o dovolenia začať beatifikačný proces alebo zbierať materiály, ktoré by pomohli objektívne spoznať jej život,“ povedala na sociálnej sieti sr. Irena. Uviedla to vo videu, ktoré nahrala pri hrobe sr. Bernadety.

Sestra Bernadeta, zomrela 30. marca 2015 vo veku 90 rokov (narodila sa 12. júna 1924 v obci Mužla pri Štúrove). Pohreb bol 1. apríla 2015 v Ružomberku. Je zakladateľkou Rodiny Nepoškvrnenej, ktorá vznikla na Turíce v Jubilejnom roku 1975. Na jej podnet sa skupinka chorých započúvala do výzvy pápeža Pavla VI., aby sa celý svet zapálil evanjelizáciou lásky.

Na tento úmysel sa začali denne modliť svätý ruženec a s láskou uvili zo svojich modlitieb a obetí prvú duchovnú kyticu, ktorú poslali ako vianočný darček Svätému Otcovi. Napriek náboženskému útlaku začalo sa toto dielo šíriť. Chorí sa stali apoštolmi medzi chorými a Rodina Nepoškvrnenej sa rozrastala.

Po páde totality sestry prostredníctvom vtedajšieho banskobystrického biskupa Rudolfa Baláža žiadali o schválenie združenia v Ríme. Ján Pavol II. oficiálne schválil a potvrdil Rodinu Nepoškvrnenej 8. júna 1991 (v deň spomienky na Nepoškvrnené Srdce Panny Márie). V roku 2008 bola Rodina Nepoškvrnenej začlenená do Svetového apoštolátu Fatimy.

Dnes už Rodina Nepoškvrnenej prekročila aj hranice Slovenska. Má svojich členov po celom svete. Rozšírila sa do Ruska, na Ukrajinu, do Rumunska, Rakúska, Nemecka, Holandska, Švédska i do USA, Kanady aj Austrálie. Mimoriadne je rozšírená na Morave, v Čechách a v Maďarsku (zdroj: www.rodinaneposkvrnenej.sk). 

Kongregácia Milosrdných sestier sv. Vincenta – Satmárky, SMVS (Sorores Misericordiae a Sancto Vincentio – Satmariensium) bola založená 29. augusta 1842 satmárskym biskupom Jánom Hámom. Sestry pôsobia na Slovensku, Maďarsku, Rumunsku, na Ukrajine, Albánsku a v Taliansku. Pracujú v rôznych typoch škôl, v sociálnej oblasti i v zdravotníctve. Viac informácií o reholi je možné nájsť na stránke www.satmarky.sk alebo FB profile rehole.

TK KBS informovala sr. Hermana Matláková, SMVS
Foto: Archív Kongregácie milosrdných sestier sv. Vincenta – Satmárok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *