15. 2. 2023 na deň vzniku Kongregácie Milosrdných sestier Svätého kríža prevzala úrad provinciálnej predstavenej sestra Mária Terézia Dobrovičová. Uvedenie do úradu sa konalo v provinciálnom dome v Trnave pri svätej omši. Hlavným celebrantom bol františkán František Xaver Olbert, ktorý vo svojej homílii povedal: „Po potope vždy vychádza dúha a tá je znamením nádeje. Vždy, keď sa deje nejaké zmena je to akoby potopa, ktorá potápa naše zvyklosti a staré cesty. Ale je tu vždy nádej.“ Touto myšlienkou povzbudil zhromaždené sestry, ale aj novú provinciálnu predstavenú a jej radu, aby sa nebáli prísť s novými ideami a tak žiť svoje zasvätenie.

Sestra Mária Terézia Dobrovičová pochádza z Prešova, do spoločnosti Milosrdných sestier Svätého kríža vstúpila v roku 1994. Jej posledným miestom pôsobenia bol Ružomberok, kde účinkovala ako riaditeľka na Strednej zdravotníckej škole Márie Terézie Schererovej.

Slovenská provincia Milosrdných sestier Svätého kríža je súčasťou medzinárodnej Kongregácie Milosrdných sestier Svätého kríža so sídlom v Ingenbohle (SCSC – Sororum Caritas Sanctae Crucis), ktorá vznikla v roku 1856 vo Švajčiarsku. Založil ju páter Theodosius Florentini, OFMCap spolu so sestrou Máriou Teréziou Schererovou. Patrí k Regulovanému tretiemu rádu svätého Františka z Assisi a je kongregáciou pápežského práva. Slovenská provincia má v súčasnosti 19 komunít na Slovensku a dve v Rumunsku. Aktuálne má 150 členiek. Sestrou pochádzajúcou z tejto Kongregácie je aj blahoslavená Zdenka Schellingová, prvá blahoslavená Slovenka.

Hermana Matláková, SMVS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *