Po niekoľkých rokoch príprav a vďaka spoločnej práci všetkých františkánskych reholí na Slovensku sa podarilo priviesť na svet misál a lekcionár pre františkánsku rodinu. Ide o významný liturgický medzník pre františkánsku rodinu na Slovensku, ktorý by chcel prispieť k prežívaniu jej spoločnej identity i živej a dôstojnej liturgickej účasti na slávení svätých omší vo františkánskych kostoloch a kaplnkách na celom Slovensku.

Do misálu bolo zaradených 104 vlastných slávností, sviatkov a spomienok. V tejto súvislosti je určite potrebné vďačne spomenúť provinciálnych ministrov mužských františkánskych reholí, ktorí nad prácami prevzali záštitu a umožnili svojím bratom na diele spolupracovať. Prác sa ujali františkán Jakub Martaus, minorita Martin Kollár a kapucíni Miloslav Koščák a Ladislav Tkáčik. Notácie vybraných prefácií realizoval Stanislav Grich.

Vydanie oboch zväzkov mierne zbrzdilo očakávanie revízie slovenskej edície Rímskeho misála a potreba oboznámiť sa s jeho finálnou podobou. Grafickú podobu obom zväzkom dala kapucínska grafická dielňa Varštak a vydavateľom sa stalo kapucínske vydavateľstvo Minor. Polygrafickú výrobu realizovala tlačiareň Finidr v Českom Těšíně.

Ladislav Tkáčik, OFMCap

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *