Počas celého nasledujúceho roka si budú premonštráti a premonštrátky naprieč celým svetom pripomínať 900. jubileum jedinečnej chvíle, kedy sv. Norbert spolu so svojimi druhmi zložili rehoľné sľuby vo francúzskom mestečku Prémontré.

Jasovské opátstvo ako jediné premonštrátske opátstvo na Slovensku, chce túto radosť zdieľať so širokým okruhom ľudí. Preto okrem duchovného programu čaká na všetkých, ktorí sa rozhodnú svojou účasťou podporiť tieto významné oslavy i bohatý kultúrny program.

V súvislosti s Jubileom Apoštolská penitenciária udelila veriacim možnosť získania úplnych odpustkov pre duše v očistci a to od 1. adventnej nedele 2020 (29. novembra) do sviatku Krstu Pána 9. januára 2022. Podmienkou je návšteva chrámu, ktorý patrí reholi premonštrátov alebo je v správe rehole premonštrátov, sviatosť zmierenia, sväté prijímanie a modlitba na úmysel Svätého Otca.

Od 17. decembra 2020 bude vo Východoslovenskej galérii v Košiciach prebiehať výstava s názvom „Umením a slovom“, ktorá mapuje umeleckú zbierku nášho Opátstva. Výstava bude prístupná do marca 2021. „V máji 2021 pozývame na púť veriacich Rožňavskej diecézy pod vedením rožňavského biskupa Mons. Stanislava Stolárika.

O mesiac neskôr pozývame všetkých na slávnosť sv. Norberta, spojenú s kultúrnym programom. V rovnakom mesiaci sa uskutoční aj odpustová slávnosť ku cti sv. Jána Krstiteľa a oslava Jubilea spolu s našimi spolubratmi a spolusestrami z Československej cirkárie,“ uviedol pre TK KBS Jozef Vaško z Radu premonštrátov – Opátstvo Jasov.

V mesiaci júl sa uskutoční púť tradičných veriacich. V tomto mesiaci si Cirkev spomína na sv. Norberta podľa liturgického kalendára platného do roku 1969. V mesiaci september si pripomenú premoštráti výročie posvätenia Opátskeho chrámu. V tomto mesiaci taktiež privítajú maďarsky hovoriacich veriacich.

Október je pre premonštrátov mesiacom Bl. Karola Habsburského, ktorého ostatky Opátsky chrám uchováva. Pozývajú preto na púť politikov a púť nemecky hovoriacich veriacich. Poslednou púťou je púť gréckokatolíkov pod vedením apoštolského administrátora Košickej eparchie Mons. Cyrila Vasiľa v mesiaci november.

Na Vianoce roku 2021 pripadá samotné Jubileum. „Pri polnočnej svätej omši bude opát Ambróz spolu s bratmi premonštrátmi ďakovať nášmu Pánovi za to, že počas stáročí požehnáva dielo nášho svätého otca Norberta a zároveň budeme spoločne prosiť o požehnanie do ďalších rokov,“ dodal Jozef Vaško.

Bližšie informácie nájdete na webových stránkach: www.opatstvojasov.sk, www.premonstrati2021.cz, www.900premontre.org a www.900.opatstvojasov.sk.

Informácie pre médiá poskytuje Jozef Vaško (mobil: +421 910 649 345 / e-mail: vasko@opatstvojasov.sk).

Zdroj: TK KBS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *