Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch viedol v dňoch 23. – 31. mája púť chorých do francúzskych Lúrd, ktorú organizovala Rodina Nepoškrvenenej. Do Francúzska vyrazilo 14 vozňov s viac ako 640 pútnikmi, o ktorých sa staralo 28 železničiarov, 20 lekárov, zdravotníkov, dobrovoľníkov a viac ako 30 rehoľných sestier z Kongregácie Milosrdných sestier svätého Vincenta – Satmárok.

Trnavský arcibiskup Ján Orosch slávil pre pútnikov sväté omše, v rámci ktorých vysluhoval aj sviatosť pomazania chorých a sviatosť birmovania, viedol pobožnosť krížovej cesty pre chorých. Tiež predsedal tradičnej eucharistickej procesii, či večernej Ružencovej procesii, na záver ktorej udelil asi desiatim tisícom prítomných veriacich z celého sveta svoje apoštolské požehnanie.

Púť ukončili záverečnou svätou omšou, počas ktorej sa trnavský arcibiskup  Ján Orosch spolu s ostatnými pútnikmi  zasvätili Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. Zároveň ich povzbudil slovami: „Aj tie naše spojivá medzi veriacimi aj neveriacimi musia byť zvarené ohňom Ducha Svätého, aby medzi nami navzájom, kňazmi a veriacimi bola čím lepšia komunikácia.“ Potom odchádzali pútnici z hotelov na vlakovú železničnú stanicu a večer sa vlak s požehnaním prítomného arcipastiera vydal trasou smerom na Slovensko.

Združenie Rodina Nepoškvrnenej vzniklo na Turíce v Jubilejnom roku 1975. Jeho zakladateľkou je sestra Mária Bernadeta Pánčiová z Kongregácie Milosrdných sestier sv. Vincenta – Satmárok, ku ktorej je toto združenie pričlenené. Svätý Ján Pavol II. oficiálne schválil a potvrdil Rodinu Nepoškvrnenej 8. júna 1991 na spomienku Nepoškvrneného Srdca Panny Márie. Rodina Nepoškvrnenej medzičasom prekročila hranice Slovenska. Dnes má svojich členov po celom svete.

Zdroj: TK KBS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *