Prinášame plné znenie posolstva účastníkov Jubilejnej environmentálnej púte pri príležitosti 10. výročia encykliky Laudato si’.
Posolstvo účastníkov Jubilejnej environmentálnej púte pri príležitosti 10. výročia encykliky Laudato si’
V Jubilejnom roku 2025 si pripomíname aj 10. výročie vydania encykliky pápeža Františka Laudato si’. Pri tejto príležitosti, v rámci celosvetového podujatia Týždeň Laudato si’, usporiadala Environmentálna subkomisia Konferencie biskupov Slovenska Jubilejnú environmentálnu púť do Badínskeho pralesa, aby tak poukázala na nezastupiteľnú úlohu ochrany prírody i životného prostredia v živote každého kresťana a vyzvala všetkých zodpovedných na jej posilňovanie.
Za cieľ púte si členovia Environmentálnej subkomisie a ich hostia vybrali jednu z najznámejších lokalít pralesov na Slovensku, kde sa venovali jej poznávaniu, diskusii a modlitbe. V tomto prostredí, povznášajúcom srdcia i mysle k Stvoriteľovi, si pripomenuli tiež jubileum 800 rokov známeho chválospevu stvorenia sv. Františka z Assisi, patróna ekológie, Pieseň brata slnka. Práve pralesy – fragmenty pôvodných lesov predstavujú jedny z najcennejších prírodných lokalít, ktoré sa nám na Slovensku zachovali. V pralesoch vidíme lesy v originálnej forme, v akej ich svojou prozreteľnosťou zachováva Boh.
Môžeme tu pozorovať nenarušené prírodné procesy a vzťahy, ktoré sú v bežných hospodárskych lesoch často pozmenené alebo celkom narušené, vidieť vzácne a ohrozené druhy živočíchov, rastlín a húb, mnohoraké tvary stromov, vrátane obrovských jedincov, starých stovky rokov. Pestrosť života je tu obdivuhodná, v citlivom človeku vyvoláva úžas, často aj otázky o pôvodcovi celej tejto nádhery. Je veľmi dôležité, aby sa takéto miesta zachovali aj do budúcnosti a aby aj naši nasledovníci mali šancu spoznať Stvoriteľa z jeho diela.
Zosnulý pápež František sa nielen v encyklike Laudato si’ zasadzoval za ochranu životného prostredia, ktoré je nám darované Bohom, bol tým veľmi potrebným prorockým hlasom v Cirkvi, zdôrazňujúcim, že človek je súčasťou stvorenia a ak nezmení svoj koristnícky vzťah k nemu, nemá šancu na prežitie ani on sám. Pápež František dôrazne pripomínal nezastupiteľnú úlohu prírody v našich životoch a našu kresťanskú povinnosť snažiť sa o jej ochranu.

Účastníci púte upozorňujú, že aj po 10 rokoch od vydania encykliky máme v spoločnosti i Cirkvi na Slovensku stále veľké rezervy v napĺňaní jej odkazu a chýba nám praktická ekologická konverzia, prameniaca z autentickej kresťanskej viery. V poslednom období sme v našej spoločnosti dokonca svedkami legislatívnych snáh o oslabenie a bagatelizáciu ochrany prírody, oslabujú sa možnosti verejnosti vstupovať do schvaľovacích konaní, vo vedení inštitúcií sú skúsení odborníci nahrádzaní nekompetentnými ľuďmi. Stav ochrany prírody sa zhoršuje a chránené územia a cenné biotopy sa stávajú zraniteľnejšími, čo môže mať závažné a nenávratné dôsledky pre nás všetkých i našich potomkov. Takáto prax je v rozpore s etickými princípmi i so stáročnou kresťanskou tradíciou a učením Cirkvi.
Povzbudzujeme a vyzývame všetkých kresťanov a ľudí dobrej vôle na Slovensku, aby sa každý na svojom mieste zasadil za také riešenia, ktoré napomôžu k lepšej ochrane biodiverzity a tým k uchovaniu hodnôt, ktoré nám zveril Stvoriteľ pre dobro našich životov.
TK KBS informoval Dominik R. Letz OP