Examen ako životodarný zdroj pre náš duchovný život

Prvé stretnutia Internoviciátu v tomto školskom roku sa konalo v dňoch 13. – 15. 12. 2024 v Kežmarku u sestier redemptoristiek. Boli to dni, keď zimné rána v Kežmarku dýchali chladom a mihotavé decembrové slnko sa len nesmelo predieralo cez hmlu. Napriek tomu sme sa zišli s hrejivou túžbou po duchovnom raste a spoločenstve. Stretnutie organizačne pripravili členovia Teologicko-spirituálnej komisie KVRPS s. Brigita Puchalová, SMVS a br. Reginald Slavkovský, OP. Naším vzácnym hosťom bol p. František Hylmar, SJ, ktorý nám po dvoch rokoch opäť s láskavým úsmevom predostrel tému Ignaciánsky examen. Po prednáškach bol čas na otázky a p. František sa k nám prihováral aj v kázňach a doprevádzal nás svojím slovom počas rozjímaní.

V pestrej skupine nás bolo devätnásť. Zo ženských reholí bolo šesť začínajúcich sestier (dve krížové sestry, satmárka, premonštrátka a dve redemptoristky) a ich štyri magistry, z mužských reholí boli magistri saleziánov a benediktínov, každý s dvoma novicmi.

Program sa začal v piatok poobede prvou prednáškou p. Františka. Po nej sme si dopriali chvíľu stíšenia v liturgii a potom prišli na rad večera a vzájomné predstavovanie noviciátov. Novici a novicky nám pri tejto príležitosti dokázali, že fantázii sa medze nekladú. Ich tvorivé prezentácie, kvíz, komentovanie obrázkov, komentované sadenie symbolických rastliniek do kvetináča nás všetkých zaujali a zblížili.

P. František sa s nami podelil o svoje hlboké znalosti v duchovnej oblasti. Študoval spiritualitu v Španielsku a teraz pôsobí napríklad v tíme, ktorý v Olomouci ponúka Kurz duchovního doprovázení. V prednáškach nás viedol k jasnejšiemu chápaniu ignaciánskeho examenu. Vysvetlil, že examen je omnoho širší pojem než tradičné spytovanie svedomia. Mnohí veriaci by si možno s úľavou vydýchli, pretože spytovanie svedomia bolo dlho predstavované ako každodenná povinná rekapitulácia, v ktorej máme s vážnou tvárou skladať účty za všetky svoje omyly, chyby a hriechy od rána do večera. V skutočnosti je však examen modlitbou, počas ktorej si uvedomujeme láskavú Božiu prítomnosť a s vďačnosťou objavujeme, čo Boh robí v našom živote a kam nás vedie. Nie je to teda nič suché a prísne, ale živý proces, cesta, na ktorej objavujeme hlbiny vlastného srdca, kde môžeme objavovať láskavý, vážny, ale aj humorný pohľad na seba, druhých a svet.

Examen nie je iba o dobrých a zlých skutkoch či moralizovaní. Krásne to vystihuje pojem „spytovanie vedomia“ jedného z amerických jezuitov. Ide v ňom o mapovanie nášho vnútra, kde môžeme v modlitbe nájsť aj prameň vnútornej radosti, ten neviditeľný zdroj pod povrchom. Možno by sa dal prirovnať k zasypanej studni, ktorú keď vyčistíme, vytryskne z nej čistá voda a osvieži celý náš „duchovný pozemok“. Počas examenu sa pýtame, čo sa v nás deje: od úrovne tela, cez emócie, psychiku až po ducha. Bohu stačí náš úprimný pohľad dovnútra, bez príkras a diplomatických okľúk. A my tak ľahšie zistíme, že nie sme jediní, kto sa občas nevie vyznať vo vlastných pocitoch – aj svätí sa s nimi borili a len postupne sa ich učili spracovávať.

K téme examen vyšlo aj v našich jazykoch niekoľko kníh a z internetu sa dá do mobilu stiahnuť aplikácia Ignaciánsky examen. Je praktickým pomocníkom, ktorý ponúka rôzne zamerania – na konkrétne oblasti života, emócie či medziľudské vzťahy. Na stretnutí sme sa sústredili najmä na pocity a emócie, ktoré nám niekedy pripadajú ako neskrotený kôň cválajúci krajinou. Pocity majú svoju dôležitú úlohu: ukazujú, čo sa v nás odohráva, ale sem-tam nám vedia narobiť riadny prievan v duši, najmä keď ich potláčame a prehliadame. Examen nás učí rozpoznávať, čo nami hýbe, zorientovať sa v tom a otvoriť sa Bohu, ktorý nás v týchto hnutiach vedie k hlbšiemu poznaniu seba aj druhých.

Počas dňa sme sa stretávali nielen na prednáškach, ale aj v modlitbe, pri liturgii, na rekreácii či v jedálni. Stretnutia medzi prednáškami a čas pri jedle boli dobrými príležitosťami na zdieľanie našich radostí (a sem-tam aj starostí) rehoľného života. Káva, čaj a chutné dobroty v bufetíku prispeli k ľahkosti našich rozhovorov. Zvlášť novicom a novickám sme dopriali dostatok času, aby mohli spolu zdieľať svoje skúsenosti a priateľsky sa podporiť. Bolo príjemné vidieť ich rozžiarené tváre a radosť zo stretnutia s tými, ktorí prežívajú rovnakú etapu rehoľného života.

V nedeľu sme na konci prednáškového bloku zdieľali svoje dojmy a myšlienky, ktoré sa nás najviac dotkli. Celé stretnutie bolo ako vítané pohladenie v predvianočnom čase – príležitosťou nadýchnuť sa duchovného ovzdušia a srdečnej atmosféry. Tešíme sa na ďalšie stretnutie v januári v Tatrách.

Brigita Puchalová, SMVS a Reginald Slavkovský, OP