Na Slovensku sa dnes začína oficiálna duchovná príprava na slávnosť blahorečenia Jána Havlíka. Podujatie, ktoré predstavuje najväčšiu udalosť Katolíckej cirkvi na Slovensku v tomto roku, navštívi o štyri mesiace aj zástupca pápeža Františka. V sobotu 31. augusta 2024 v Šaštíne ním bude prefekt Dikastéria pre kauzy svätých, kardinál Marcello Semeraro. 

„Veľmi vám prajeme, aby ste sa spolu s mladými nadchli príkladom mladého muža, ktorého nám Cirkev predkladá ako mučeníka vernosti, ako usmievavého, nezlomného kresťana, milujúceho do poslednej chvíle svojho života. Nás jeho životný príbeh zasiahol natoľko, že sme si ho nemohli nechať pre seba,“ píše Pavol Danko, zodpovedný za prípravu katechetických materiálov pre mladých.

S tímom ľudí vytvoril sériu štyroch tém, ktoré mapujú život Jána Havlíka od mladosti po jeho smrť. „Majú symbolické názvy – Iskra povolania, Oheň vytrvalosti, Tma neslobody a Hmla pochybností,“ dodal Danko s tým, že spoločne dostali názov Nezlomný. Inšpiráciou na vznik tohto diela bol súbor 12 katechéz o Božom služobníkovi Jánovi Havlíkovi vytvorených Združením mariánskej mládeže. 

Každá zo štyroch katechéz, ktoré sú už teraz k dispozícii na stránke www.janhavlik.sk, obsahuje šesť častí. Prvá predstavuje najdôležitejšie „ohnivká“ životnej reťaze Jána Havlíka, zasadené do historických udalostí Československa a obdobia prenasledovania Cirkvi. Ďalšia prináša myšlienky a povzbudenia pápeža Františka, ktoré podčiarkujú témy jednotlivých katechéz a ponúkajú mladým jeho pohľad. 

Nechýbajú otázky, aktivity, konkrétne výzvy a modlitby „v novom šate“, inšpirované životom a osobným denníkom Jána Havlíka. „Vznikli s túžbou, aby sa čím viac mladých ľudí dozvedelo o vzácnom poklade slovenskej Cirkvi – o budúcom blahoslavenom Jánovi Havlíkovi,” uvádza provinciál Slovenskej provincie Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul P. Tomáš Brezáni, CM. 

Ján Havlík bol seminarista Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul. Zomrel v roku 1965 ako 37-ročný na následky mučenia v komunistických väzniciach. Pápež František 14. decembra 2023 schválil dekrét o mučeníctve Jána Havlíka, čím rozhodol o tom, že bude blahorečený. 

Viac: https://www.janhavlik.sk/katechezy/

TK KBS informoval Komunikačný tím prípravy blahorečenia Jána Havlíka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *