Cenu predsedu Trnavského samosprávneho kraja za prínos k ochrane životov a zdravia v období pandémie ochorenia Covid-19 získalo 246 jednotlivcov a kolektívov. Prví ocenení boli známi v pondelok 27. septembra 2021 v župnom Divadle Jána Palárika v Trnave.

Ocenenie získalo aj 84 členov dobrovoľných hasičských zborov z Jaslovských Bohuníc, Prieval, Trnavy a z Vlčkoviec. Medzi týmito laureátmi bol aj jezuita Martin Halčák, ktorý vykonával duchovnú službu v zdravotníckych zariadeniach a karanténnych centrách, ktoré župa zriadila v samom začiatku pandémie.

„Hlavne som chcel pomáhať a ako hovorí Svätý Otec, byť medzi ľuďmi. Takto nejako nás Pán Boh stvoril, aby sme si pomáhali navzájom,“ povedal po prevzatí ocenenia Halčák. Priznal, že na začiatku pandémie mal strach, pretože keď sa zatvorili kostoly, nikto nevedel, čo bude ďalej. „Voči strachu je najlepšie postaviť sa mu tvárou v tvár,“ vysvetľuje, prečo sa prihlásil do dobrovoľníckej služby.

Najskôr ho pozvali pomáhať do najväčšieho karanténneho centra v Bratislave. A potom, ako hovorí, to už išlo samo. Spolu s inými z Dobrovoľnej civilnej ochrany dezinfikoval v Trnave vakcinačné centrum, karanténne centrá, kostoly, kláštory a robil všetko, čo bolo treba. „Mám aj ťažké skúsenosti, ale mám aj krásne skúsenosti,“ zhodnotil pôsobenie v prvej línii kňaz, ktorý pomáhal už aj v Indii.

V oblasti zdravotníctva cenu získa 43 lekárov a 42 zdravotných sestrám, ktorí zväčša pôsobia v ambulanciách a počas pandémie pomáhali župe s očkovaním vo veľkokapacitných očkovacích centrách a pri zabezpečovaní výjazdovej očkovacej služby. Ocenení boli aj dobrovoľníci, ktorí pomáhali s organizáciou a chodom očkovania a testovania.

Zdroje: TK KBS / Trnavský samosprávny kraj / Trnavský hlas

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *