V kláštore redemptoristov v Stropkove sa v dňoch 17. – 18. septembra 2020 uskutočnila druhá časť X. viceprovinciálnej kapituly Michalovskej viceprovincie redemptoristov, ktorej hlavným cieľom bolo schváliť apoštolský plán na obdobie 2020 – 2023.

Redemptoristi sa na kapitule zamýšľali nad pozitívami aj negatívami ich činnosti a bol priestor aj na podelenie sa s tým, čo ich teší či znepokojuje pri ich misii. Kapitulu otvorila krátka duchovná obnova, ktorú viedol  viceprovinciálny predstavený o. Metod Marcel Lukačik. V príhovore vyjadril myšlienku, či sa ako rehoľníci potrebujeme a túžime duchovne obnovovať.

Na pracovnej časti kapitulári riešili, debatovali a radili sa o konkrétnych záležitostiach spojenými s ich misiou. Cez mini anketu sa snažili určiť prioritu ich činnosti. Väčšina z nich vidí ako prioritu misie, či už ľudové alebo školské, nezabúdajúc ani na iné časti ich činnosti, ako sú napríklad duchovné cvičenia, farská pastorácia, vydavateľská činnosť, Arcibratstvo svätého ruženca alebo práca s mládežou. Apoštolský plán redemptoristov, ktorý na záver kapituly schválili, je rozdelený do troch častí: základné priority, misijné priority a apoštolské priority na roky 2020 – 2023.

Na celej kapitule bol prítomný aj páter Václav Hypius, provinciál provincie Bratislava – Praha a privítali medzi sebou aj dvoch vladykov redemptoristov: Milana Chautura, košického eparchiálneho biskupa a Mariána Andreja Pacáka, eparchiálneho biskupa z Toronta v Kanade, ktorí medzi spolubratov zavítali pri príležitosti šesťdesiatych narodenín o. Jozefa Jurčenka, predstaveného stropkovského kláštora. Pri archijerejskej svätej liturgii ich vladyka Milan povzbudil, aby zostali vždy verní Kristovi a poprial im veľa múdrosti pri hľadaní odpovedí na mnohé, aj ťažšie, otázky. Na konci homílie požehnal tým, ktorí sa chcú s láskou venovať budúcnosti mládeže cez ich formáciu.

Jozef Troja, CSsR
Foto: Maroš Dupnák, CSsR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *